Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin üzerindeki görüşmeler tamamlanarak EYT'ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

Ancak düzenlemenin kapsamının dar tutulması nedeniyle 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları emeklilik hakkında kavuşamadı.

Uzun zamandır verilen emeklilik mücadelesinin EYT'liler için çözüme ulaşmasının ardından çeşitli nedenler ve yasa değişiklikleri nedeniyle emekli olamayan 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları çözüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. EYT mağduriyetinin kesin olarak çözüme kavuşmadığını, bunun aksine emeklilikte mağduriyet yaşayan çoğunluk kesimin görmezden gelindiğini belirtiyor. 

Kamu işçileri, vergi ve hesaplamalardaki yanlışlıkların düzeltilip haklarının verilmesini istiyor Kamu işçileri, vergi ve hesaplamalardaki yanlışlıkların düzeltilip haklarının verilmesini istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kendini mağdur hissedenlerin gönlünü alacağız" beyanı ile umutlanan 5000 prim günü ve kısmi emeklilik mağdurları haklarına kavuşmayı bekliyor.

Editör: Zeynep Peksoy