Kademeli Emeklilik mağdurları Meclis'ten müjde bekliyor! Kademeli Emeklilik mağdurları Meclis'ten müjde bekliyor!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasının meclisten geçmesinin ardından birçok EYT'li vatandaş emeklilik hakkına sahip oldu. Ancak 5000 prim gününe takılan EYT'liler için mağduriyetler devam ediyor. 

Uzun süredir emeklilik mücadelesi veren EYT'liler çıkan yasanın dar kapsamlı tutulması sebebiyle prim gününe takıldı ve böylece emeklilik hayalleri suya düştü.

5 bin pirim günü doldurma şartı kademeli olarak 5 bin 975 güne kadar çıkan prim gün sayısı şartı, bir çok EYT'linin emeklilik planlarını erteletti. 

EYT mağduriyetinin kesin olarak çözüme kavuşmadığını dile getiren kısmi emeklilik mağdurları mücadelelerine devam edeceklerini belirtiyorlar.

EYT'de kademeli prim gün ne demek?

EYT yasasına göre, 1999 öncesinin emeklilik için 5 bin pim gün sayısı şartına kademeli artış getirildi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirdikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Ancak SSK'lılar kademeli prim gününe tabi tutuldu.

Yetkililerden mağduriyetlerinin çözüme kavuşmasını bekleyen 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları meclisin açılmasını bekliyor.