6'lı masanın adayını belirleyeceği dünkü toplantının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, olağanüstü düzenlenen partisinin Genel İdare Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

5 partinin ortak aday görüşünün Kılıçdaroğlu olduğunu ifade eden Akşener, "Biz iki isim arasında görüşümüzü beyan ettik. Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu'ydu. Maalesef görüş ve önerilerimiz masadakiler tarafından reddedildi. Bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıldan çıkmış, tek bir adayın tasdiki haline çalışan noter masasına dönüşmüştür. Biz imzamızın ve sözümüzün arkasındayız. Ancak ne kumar ne noter masasında olmayacağız." ifadelerini kullandı.

Akşener'in bu açıklamalarının ardından Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında dururken İYİ Parti'ye üye olan birçok vatandaş da tepki göstererek istifa ettiklerini açıkladı. 

"TÜRK MUHALEFETİ ÇÖKMEYE YAKIN"

6'lı masadaki kriz dünya basınında da gündem oldu.ABD merkezli Bloomberg, "Erdoğan karşıtı ittifak liderlik kavgası nedeni ile çökmeye yakın" başlıklı haberinde, "Türkiye muhalefeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rakip olacak ortak bir aday üzerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle kriz içinde. Bu da üç aydan kısa bir süre içinde yapılacak seçimlerde muhalefetin ülkenin en uzun süre görev yapan liderini koltuğundan indirme şansını engelliyor." ifadelerine yer verdi.

"TÜRK MUHALEFETİ BÖLÜNDÜ"

Akşener'in açıklamalarını, "Türkiye muhalefeti bölündü" başlığı ile duyuran Aljazeera, İYİ Parti liderinin diğer beş parti tarafından belirlenen adayı kabul etmediğini ve Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlarını göreve çağırdığını yazdı. Türkiye'deki seçimlere 2 aydan daha az bir süre kaldığını belirten Aljazeera, Akşener'in hamlesi muhalefetin Erdoğan'ı yenmesini daha da zorlaştırabilir. "yorumunda bulundu.

"MUHALEFETİN ÇABALARINA BÜYÜK DARBE"

Washington merkezli Al-Monitor haber sitesi, "Türkiye muhalefeti parçalandı" başlığını verdiği haberinde muhalefetin Erdoğan'a meydan okuma konusunda anlaşamadığını belirtti. Akşener'in açıklamaları ile muhalefet bloğundan ayrılma sinyalleri verdiğini iddia eden Al-Monitor, İYİ Parti'nin hamlesi muhalefetin Erdoğan hükümetine karşı birleşik cephe kurma çabalarına büyük darbe vuracak" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE MUHALEFET CEPHESİNİN SONU"

Akşener'in açıklamalarını Yunan gazeteleri de yakından takip etti. CNN Yunanistan Akşener'in açıklamalarını, "Türkiye'de birleşik muhalefet cephesinin sonu, Akşener ittifaktan ayrılıyor" başlığı ile duyurdu. Türkiye'deki seçimde ittifakın önemli bir rol oynayacağını belirten CNN, İYİ Parti'nin son yıllarda muhalefet partileri içinde en çok güçlenen partilerden biri olduğuna dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulunda "EYT düzenlemesi" değerlendirmesi TBMM Genel Kurulunda "EYT düzenlemesi" değerlendirmesi

Kathimerini gazetesi ise "Akşener ittifaktan ayrılıyor" başlığını kullanırken IN.gr haber sitesi de Akşener'in Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkmasının 6'lı masanın planlarını alt üst ettiğini yazdı.