Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak EYT'ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ancak düzenlemenin kapsamının dar tutulması nedeniyle ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları emeklilik hakkında kavuşamadı.

Borsa yükselişe devam ediyor! Borsa yükselişe devam ediyor!

Uzun zamandır verilen emeklilik mücadelesinin EYT'liler için çözüme ulaşmasının ardından çeşitli nedenler ve yasa değişiklikleri nedeniyle emekli olamayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları çözüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. EYT mağduriyetinin kesin olarak çözüme kavuşmadığını, bunun aksine emeklilikte mağduriyet yaşayan çoğunluk kesimin görmezden gelindiğini belirtiyor. 

EYT yasası kapsamına alınmayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurlar birkaç günlük fark yüzünden ya da ani yasa değişiklikleri nedeniyle aynı prim ve yaş şartını yerine getirdikleri vatandaşların aksine emekli olamazken geçim sıkıntısı yaşıyor. 

EYT'liler Müjde! Yıl Sonu Gelmeden Haklarınızı Alabileceksiniz... - Burdur  Haber - Burdur Haberleri - Gazete BU

ABO, 5000 ve kısmi emeklilik nedeniyle emekli olamamanın adaletsizlik olduğunu belirten vatandaşlar uzun yıllar beklenen EYT'nin yarım çözülmesine de tepki gösteriyor. Kapsama dahil edilerek emekliliklerinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları daha fazla bekletilmek istemiyor. 

Torba Yasa tekrar gündeme gelmişken Meclis açılır açılmaz ilk iş ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduriyetinin çözülmesini isteyen vatandaşlar birçok mecrada yetkililere seslenmeye devam ediyor.

Torba Yasa'da öne çıkan konular arasında, ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduru vatandaşların da bulunması bekleniyor.

Ekonomi uzmanlarına göre, Meclis'in açılmasının ardından gündeme gelecek Torba Yasa'da ABO, 5000 ve kısmi emeklilik meselesi de bulunacak. Emeklilik sistemindeki sorunların tam olarak çözülüp çözülmeyeceği bilinmezken yüz binlerce vatandaş adil ve eşit bir emeklilik sistemi talep ediyor. 

Meclis bu hafta ihracatçılarla ilgili kanun teklifi için mesai yapacak

Meclis açılır açılmaz önceliğin seçim öncesi vaatlere verileceğini, EYT'de ikinci perde olarak tanımlanan düzenlemenin de AK Parti'nin Meclis'e sunacağı ilk torba kanun teklifi içerisinde yer alması bekleniyor.

Yaklaşık 4.5 milyon EYT’linin sadece 1 milyon 800 bini emeklilik hakkında kavuşmuşken ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduriyetiyle emekli olamayan vatandaşların geride bırakılmayacağı ve yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Işıkhan'ın çalışmaları neticesinde Torba Yasa'yla çözüme kavuşturulması bekleniyor.