Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak EYT'ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ancak düzenlemenin kapsamının dar tutulması nedeniyle ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları emeklilik hakkında kavuşamadı.

Uzun zamandır verilen emeklilik mücadelesinin EYT'liler için çözüme ulaşmasının ardından çeşitli nedenler ve yasa değişiklikleri nedeniyle emekli olamayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları çözüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. EYT mağduriyetinin kesin olarak çözüme kavuşmadığını, bunun aksine emeklilikte mağduriyet yaşayan çoğunluk kesimin görmezden gelindiğini belirtiyor. 

EYT düzenlemesinin emeklilik mağduriyetlerini çözmediğini, aksine geride milyonlarca mağdur bıraktığını ifade eden ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları yaşadıklarını haksızlık olarak nitelendiriyor. Emeklilikte önlerine durmadan engel çıkarılmasına tepki gösteren ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları yıllardır çalıştıklarını ve karşılığını emeklilikle almak istediklerini belirtiyor. 

Mevcut ekonomik şartlarda zaten geçim sıkıntısı yaşayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları EYT düzenlemesinin tam olarak çözülmemesi nedeniyle daha fazla sıkıntı yaşıyor. Hem emekli olamayan, olsa bile ABO nedeniyle çok düşük maaşlar alan mağdurlar belirli bir yaşın üstünde oldukları için de çalışmakta zorluk çekiyorlar. Yaşlarından ötürü çalışmakta zorluk yaşayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları belirli bir yaşın üstünde olduklarını ve artık huzurlu bir emeklilik hayatı sürmek istediklerini belirterek birçok mecrada yetkililere sesleniyor. 

EYT yasası kapsamına alınmayan ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurlar birkaç günlük fark yüzünden ya da ani yasa değişiklikleri nedeniyle aynı prim ve yaş şartını yerine getirdikleri vatandaşların aksine emekli olamazken geçim sıkıntısı yaşıyor. 

EYT'liler Müjde! Yıl Sonu Gelmeden Haklarınızı Alabileceksiniz... - Burdur  Haber - Burdur Haberleri - Gazete BU

ABO, 5000 ve kısmi emeklilik nedeniyle emekli olamamanın adaletsizlik olduğunu belirten vatandaşlar uzun yıllar beklenen EYT'nin yarım çözülmesine de tepki gösteriyor. Kapsama dahil edilerek emekliliklerinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları daha fazla bekletilmek istemiyor. 

Torba Yasa tekrar gündeme gelmişken Meclis açılır açılmaz ilk iş ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduriyetinin çözülmesini isteyen vatandaşlar birçok mecrada yetkililere seslenmeye devam ediyor.

Torba Yasa'da öne çıkan konular arasında, ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduru vatandaşların da bulunması bekleniyor.

Ekonomi uzmanlarına göre, Torba Yasa'da ABO, 5000 ve kısmi emeklilik meselesi de bulunacak. Emeklilik sistemindeki sorunların tam olarak çözülüp çözülmeyeceği bilinmezken yüz binlerce vatandaş adil ve eşit bir emeklilik sistemi talep ediyor. 

Akaryakıt fiyatlarına zam gelecek mi? Akaryakıt fiyatlarına zam gelecek mi?

Meclis bu hafta ihracatçılarla ilgili kanun teklifi için mesai yapacak

Meclis açılır açılmaz önceliğin seçim öncesi vaatlere verileceğini, EYT'de ikinci perde olarak tanımlanan düzenlemenin de AK Parti'nin Meclis'e sunacağı ilk torba kanun teklifi içerisinde yer alması bekleniyor.

Yaklaşık 4.5 milyon EYT’linin sadece 1 milyon 800 bini emeklilik hakkında kavuşmuşken ABO, 5000 ve kısmi emeklilik mağduriyetiyle emekli olamayan vatandaşların geride bırakılmayacağı ve yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Işıkhan'ın çalışmaları neticesinde Torba Yasa'yla çözüme kavuşturulması bekleniyor.