İBB Meclisi’nin temmuz ayı birinci oturumu Saraçhane’deki yerleşkesinde gerçekleştirildi. Oturumun gündem maddesi ise motorlu taşıtlar oldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hizmete soktuğu elektrikli minibüsler konusunda açıklamalar yapılırken İBB Meclisi'nden tartışma sesleri yükseldi. 

Ayrıca gerçekleştirilen görüşmeler sonrası oy birliğinin sağlanması ile önergenin başkanlık makamına sunulması sonucuna varıldı. 

"65 YAŞ ÜSTÜ, ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ İNDİRİMLERİ..."

Ulaşım ücretlerine ve ada sakinlerinin tepkilerine değinen AKP Sultangazi Meclis üyesi Cemil Keskin, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek şu ifadelerde bulundu:

"Trafik sorununa çözüm, vatandaşlarımız tarafından ‘Azmanbüs’ diye adlandırılan minibüsler midir? 65 yaş üstü, öğretmen, öğrenci indirimleri; araçtan araca geçişlerde kent içinde uygulanan aktarma indirimleri Adalar ilçemizde uygulanmakta mıdır?”

AKPOLAT'TAN "İLK BAŞTA BEN İMZALARIM" ÇIKIŞI

Öte yandan toplantıya katılan isimlerden Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, konuşmasında şu açıklamalara yer verdi:

İyi Parti'de bir istifa daha! Meclis’teki sandalye sayısı gittikçe eriyor İyi Parti'de bir istifa daha! Meclis’teki sandalye sayısı gittikçe eriyor

"75-80 bine varan 5 aylık nüfusumuz var ve korkunç bir ulaşım sorunumuz var. Bu araçların tescillenmeme sorunu, UKOME’nin ve ilgili bakanlığın tescil şartı sorunudur. Adanın dokusuna uygun aracın ilgili bakanlık tarafından onaylandığında bugün mevcut çalışan minibüslerimizin İstanbul’un herhangi bir yerinde tekrar kullanılacağı aşikar. Minibüs, görüntü olarak yakışmıyor Adalar’a ama yaşanan bir kaos var. Bu kaosu da çözmek, her ilçede olduğu gibi büyükşehir belediyesinin görevi. Büyükşehir belediye başkanımızla bu konuda çok sık toplantılar yaptık. Adanın dokusuna uygun aracın tasarlanıp ilgili bakanlık tarafından müsaade çıksın, belediye başkanı olarak ilk başta ben imza atarım."

"İETT'NİN UZATMA TALEBİ KABUL EDİLMEDİ"

Konuya ilişkin oturumda söz alan diğer bir isim CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan ise şu sözleri sarf etti:

“Faytonlar kaldırıldıktan sonra ortada boşluk vardı. Toplu ulaşım görevini de büyükşehir, İETT yapmak durumunda, kanuni olarak verilmiş bu görevi yerine getirmek durumunda. Adabüs olarak araçlar UKOME’den her yıl uzatma alarak ve birer yıllık sürelerle oradaki toplu ulaşımı gerçekleştiriyordu. En son yapılan UKOME toplantısında İETT’nin uzatma talebi kabul edilmedi. Adalıların benimsediği Adabüs’lerin hizmet verememesinin sebebi, UKOME’de bu araçların tescillerinin uzatılamaması. Adalar’da faytonları kaldıran da İstanbul Büyükşehir Belediyesi değil, ilgili bakanlık. Tescili verenler de ilgili bakanlık görevlileri, UKOME’de de onların çoğunlukları var. Oradaki durum budur.”

Kaynak: ANKA