Büyükada ve Heybeliada'da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından alınan karar ile kullanılmaya başlayan elektrikli minibüsler hakkında tartışmalar sürüyor. 

Son olarak gerçekleşen olaylaylarda Saraçhane'deki İBB binası önünde toplanan ada sakinleri, elektrikli minibüsleri 'azmanbüs' olarak adlandırarak çeşitli sloganlar ile tepkilerini ortaya koydu. 

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen İnanç Öktemay, son yolculuğuna uğurlandı İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen İnanç Öktemay, son yolculuğuna uğurlandı

"İBB YÖNETİMİYLE KARŞILAŞMIŞ OLMAKTAN DOLAYI BÜYÜK BİR HAYALKIRIKLIĞI İÇİNDEYİZ"

Öte yandan, grup üyeleri adına basın açıklamalası yapan Dolunay Baykul ise şu sözleri sarf etti:

"Yaşadığı yeri korumaya çalışan, kanunlar uygulansın diyen insanları polise şikayet eden bir İBB yönetimiyle karşılaşmış olmaktan dolayı da büyük bir hayalkırıklığı içindeyiz. Azmanbüs’ün önünde duran yayalar, İETT'nin talebiyle emniyet tarafından tartaklanarak gözaltına alındılar. Barışçıl, anayasal protesto hakkını kullanan adalıların, gözdağı amacıyla karakola ifade vermeye çağırılmasına hâlâ devam ediliyor. Adalarımızla ilgili bütün sorunları bizimle birlikte çözebilirsiniz. Adalıları dışlayarak ürettiğiniz ya da üreteceğiniz çözümler kaçınılmaz olarak yeni sorunlara, gerginliklere ve size karşı telafisi mümkün olmayacak bir güven kaybına yol açacaktır. Katılımcı belediyecilik anlayışı gereği sesimizi duyunuz, yasalara uyunuz ve adaların doğasına, dokusuna, kültürüne aykırı azmanbüsleri derhal geri çekiniz."   

Kaynak: DHA