Dünyanın en ölümcül ağacı olarak bilinen manşinel ağacı dışarıdan her ne kadar masum dursada insanlar için büyük riskler taşıyor. Ender rastlanan manşinel ağacı çoğunlukla Florida, Bahama, Karayipler, Batı Hindistan, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgesinde yer alıyor. 

Microsoft’tan küresel yazılım çöküşüne ilişkin açıklama: Sorun çözüldü mü? Microsoft’tan küresel yazılım çöküşüne ilişkin açıklama: Sorun çözüldü mü?

GEÇİCİ KÖRLÜĞE SEBEP OLABİLİR

Güçlü toksin içeriği hala tam olarak tanımlanamayan ağacın, ortaya çıkardığı toksinlerin gücü sebebiyle meyvelerden sıçrayan yağmur damlaları ya da çiy bile deride kabarmalara sebebiyet verebiliyor.

Birçok zarara sebep olan ağacın meyvelerinin içerisinde süte benzer beyaz sıvı bulunurken bu sıvı güçlü bir alerjik dermatite, deride içi su dolu kabarcıklara neden olan forbol ve diğer cilt tahriş edici maddeleri barındırmaktadır. 

Öte yandan, ağacın kabuklarını da yakmaktan uzak durmalısınız. Çünkü ağacın yanan odunundan gelen dumanı da kişilerde geçici körlüğe sebebiyet verebilmekte. 

Kaynak: EnSonHaber