Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi sonrası tahsil edilemeyen 1.6 milyar TL’lik borçların silinmesi ya da yapılandırılması üzerinde çalışılıyor.

AK Parti, enerji ile ilgili pek çok düzenlemeyi içerecek yeni bir torba kanunun hazırlıklarına başladı. 2006’da elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin ardından o dönem tahsil edilemeyen 1.6 milyar TL’lik borçların tamamen silinmesi ya da bu borçlara ana para üzerinden 3 yıllık bir planla yapılandırma hakkı getirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Hazırlıkları süren pakette, “hidrojen karışımlı doğalgaz” için üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılara sunulacak teşvik ve destek mekanizmalarının yasal altyapısı da oluşturulacak. Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe rekabet ortamının oluşturulması amacıyla 2004 yılında kamuya ait elektrik işletmelerinin dağıtım bölgeleri oluşturularak ve TEDAŞ bazında yeniden yapılandırılarak elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine karar verilmişti. Bu kapsamda dağıtım bölgeleri yeniden belirlenmiş ve Türkiye 21 dağıtım bölgesine bölünmüştü. Böylece TEDAŞ’ın bu bölgelerdeki varlık ve görevleri, özelleştirme ihalelerini kazanan özel teşebbüslere devredilmişti. Dağıtım şirketlerinin 31 Aralık 2006’ya kadar tamamen özelleştirilmesi öngörülmüştü.

EYT ile emekli olacaklara ödeme için yeni detay EYT ile emekli olacaklara ödeme için yeni detay

TARIMSAL SULAMA...

Edinilen bilgiye göre, AK Parti, 2006’da elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin ardından o dönem devletin, elektrik kullanıcılarından tahsil edemediği 1.6 milyar TL’lik borç için yeni bir çalışma başlattı.

Hazırlıkları sürdürülen yeni enerji torba yasasıyla birlikte bu borçların tamamen silinmesi ya da söz konusu borçlar için ana para üzerinden 3 yıllık bir planla yapılandırma hakkı getirilmesi üzerinde çalışılıyor. Söz konusu borçların 1 milyar TL’lik kısmının tarımsal sulamaya ait, geri kalanının ise konut, belediye, kamu kurumları gibi kuruluşlara ait borçlardan oluştuğu öğrenildi. Borçların silinmesine ya da yapılandırılmasına, detaylı maliyet analizi çıkarıldıktan sonra karar verileceği belirtildi.

Kaynak: Milliyet