Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma sürerken  ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip ediyor. 14 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan, benzine 1 lira 9 kuruş, motorine ise 1 lira 21 kuruş zammın ardından akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyor. 

İntibak yasası çıkacak mı? İntibak yasasında son gelişmeler... İntibak yasası çıkacak mı? İntibak yasasında son gelişmeler...

BU KEZ İNDİRİM GELİYOR

23 Şubat'tan itibaren ise benzin grubunda 48 kuruşluk fiyat indirimi bekleniyor. Motorin grubunda ise herhangi bir fiyat fiyat değişikliği beklenmiyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 21,29 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 20,94 liradan satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.