Piyasalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş, yatırımcılara ciddi uyarılar yaptı.

Enflasyonda yüzde 81-82 aralığında enflasyon gelebileceğini ifade eden İslam Memiş, enflasyonla mücadelenin kolay olmayacağını söyledi.

Güvensiz para politikalarına değinen Memiş, "Orta vadeli programda enflasyon kur beklentileri biraz yukarı yönlü revize edildi. 2024 ve 2025 ise çok farklı hikayeler. Şu andaki değişim sürecinde benim için 2024 ve 2025 öngörüleri hikaye. Bir gün sonrasını öngöremeyen merkez bankaları varken bu orta vadeli programlar bence geçerliliğini korumaz. 1 yıllık sürece bakalım. Gübrede artış yüzde 234. Tarım enerji maliyetleri yüzde 228, mazot fiyatları yüzde 242, yem fiyatları yüzde 146, doğal gaz ve elektriğe gelen zamları da bunun üzerine koyup tekrar enflasyonun maliyetini gözden geçirmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kıtlık ekonomisi kapıda mı? 

Kıtlık ekonomisine dikkat çeken İslam Memiş, "Bilinçli olan insanlar var, değişim sürecine inananlar ona göre gardını alıyor. Ekilebilir tarım arazileri alıyor, kendi ekimini yapıyor, tarım farkındalığı oluşmuş. Diğeri ise lay lay lom hayat yaşayanlar. Zannediyor ki benim param var gidip dilediğim kadar gıdamı alacağım falan zannediyorlar. Bekle yavrucum daha çok alırsın." yorumunu yaptı.

Flaş iddia... Asgari ücrete yüzde 80 zam! Flaş iddia... Asgari ücrete yüzde 80 zam!

 İslam Memiş, "Bundan sonraki süreçlerde altın, gümüş ve kripto paralarda yukarı yönlü yükselişler göreceğiz. Çünkü Fed’in Eylül’de 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve güvercin tondaki açıklamaları uzun süredir baskılanan altın ve gümüşü pozitif yönde etkileyebilir. 1.786 dolar seviyesindeki ons altın fiyatı ve 20,53 seviyesinde olan gümüş ons fiyatı bence kademeli alım fırsatı sunmaktadır. Dolar kuru yüksek olduğundan gram altın 1.030-1.040 aralığında dalgalanmaya devam ediyor. Ağustos ayının sonuna kadar gram altını 1.012 lira ile 1.050 lira aralığında takip etmeye devam edeceğim. Altında ve gümüşte hem gram hem de ons bazında hızlı yükselişler bekliyorum. 1 Eylül itibari ile yükseliş altın ve gümüş tarafında bekliyorum" diye konuştu.