Dünya genelinde milyonlarca yeni yatırım aracı piyasaya sürülürken, altın her dönemin güvenli limanı olarak tanınan yeri korumaya devam ediyor. Uluslararası krizler, savaşlar ve pandemi gibi faktörler, 2023 yılında dünya genelinde altın madenini bir numaralı yatırım aracı olarak öne çıkarırken, birikimlerini emtialarda tutan milyonlarca vatandaş, bu yılın başından itibaren altının istediği yükselişi henüz görememiş durumda.

İSLAM MEMİŞ VATANDAŞLARI UYARDI

Özellikle Türkiye gibi enflasyonla mücadele eden ülkelerde birikimlerini korumak amacıyla yerel para birimlerinden kaçarak altın yatırımı yapan milyonlarca vatandaş için 2023 yılının ilk aylarındaki altın fiyatlarındaki yükseliş, hızlı bir şekilde başlamış gibi görünse de kısa süre içinde azalma eğilimine girdi. Altın fiyatları, ons tarafında belirgin bir destek almasa da, gram altın tarafında döviz kaynaklı yükselişlere devam etti.,

Emekliye ekim ayında zam ve ikramiye var mı? Fatih Portakal hükümet kararını açıkladı Emekliye ekim ayında zam ve ikramiye var mı? Fatih Portakal hükümet kararını açıkladı

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, son günlerde emtia fiyatlarındaki dalgalı seyrin sona ermek üzere olduğunu ifade etti. Memiş, mevcut altın birikimine sahip olan ya da yatırım yapmayı düşünen vatandaşlara şu sözlerle seslendi:

"Altın fiyatları yukarı çıkacak"

Altın için yaz aylarında büyük bir beklenti ortaya çıkmış olsa da, Fed'in kontrollü politikaları ve söylem gücü ile yarattığı baskı, ons tarafında 2000 üzeri atakların önünü kesmiş oldu. Bu baskılanma sürecinin sonsuza kadar sürdürülemeyeceği aşikar. Özellikle ben, Eylül ayının sonu itibariyle büyük bir gevşeme ve emtia fiyatlarında sert bir yükseliş hareketinin başlamasını bekliyorum.

Ancak bu demek olmuyor ki, yarın itibariyle altın fiyatları yukarı çıkacak. Aksine, önemli bir düşüşün arefesinde olabiliriz. 1890 doların altına sarkan ons, güçlü bir dolar endeksine karşın 1950 seviyelerini test etmişti. Bu noktada beklenen ölçüde bir kar satışı gelmiş değil. Yani xauusd paritesinde haftanın geri kalan günlerinde aşağı yönlü düşüşler görülebilir.

"1700 LİRAYA KADAR GRAM ALTIN ALMAK BÜYÜK FIRSAT"

Peki bu geri çekilmeler paniğe neden olmalı mı? yoksa bir alım fırsatı olarak görebilir miyiz? Daha önce de söylediğim gibi, şu anda gram tarafında 1700 liranın altınıdaki her pencere büyük bir alım fırsatı sunuyor. Buralardan giriş yapanlar, özellikle ons altının yıl sonu itibariyle 2080 ve 2160 hedeflerini yakalaması halinde dolar tarafından da alacakları destekle birlikte gram altında 1900-2000 liraların görülmesine şahit olabilir.
1700 lira ve altındaki rakamlar orta ve uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatı sunmaya devam ediyor. Buralardan yapılacak hamleler, ilerleyen aylarda büyük kazançlara dönüşecektir.

Ekim ayı itibariyle 2000 dolar üzeri ataklarda 2080 ve 2150 dolar dirençlerini takip etmeye devam ediyoruz. Şu anda yatay süreç devam ediyor. Eylül ayı içerisinde ABD'deki enflasyon verisine ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına bakacağız. Bunlar baskılanmada önemli faktörler arasında ancak yine kısa vadeli pozitif görünüm devam ediyor. Özellikle ABD tarafından geçen hafta gelen verilere, tarım dışı istihdam verilerine rağmen 1940 dolar seviyesinin üzerinde tutunması bence büyük bir başarı. Bu da Ekim ayı itibariyle yeni sinyaller veriyor ve "Ben 2000 dolar seviyesinden çok da uzaklaşmak istemiyorum" mesajı veriyor bize."