Fransa'nın Bordo şehri yakınlarında Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü'nden (INRAP) arkeologlar yaklaşık 13 asırdır toprak altında bulunan "nadir" bir gemi enkazının gizemini çözmeye çalışıyor.

2015'te Garonne Nehri'nin kurumuş bir kolunda bir inşaat için önleyici kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan geminin, Fransa'da keşfedilen Yüksek Orta Çağ'a ait "ikinci ya da üçüncü" örnek olduğu sanılıyor. 

Türk-İş Başkanı'ndan önemli açıklamalar! Maaşını ve temsil giderini de paylaştı! Türk-İş Başkanı'ndan önemli açıklamalar! Maaşını ve temsil giderini de paylaştı!

Ahşap ve seramik parçaları sayesinde yapılan ilk tarihlendirmede 12 metrelik geminin 680 ile 720 yılları arasında nehir ve Atlantik Okyanusu kıyısında tarımsal ürün taşımak için kullanıldığı düşünülüyor. 

Ancak 2019'da araştırılmaya başlanan geminin kökeni hala bilinmiyor. Bunun bulunabilmesi için gelecek eylül ayından sonra parçaların deforme olma riskinin artmasından dolayı 10 kişilik arkeolog ekibinin çalışmalarını 3 ay gibi bir sürede bitirmesi gerekiyor.

AFP

Bu süre zarfında her yarım saatte bir sulanacak bin 300 yıllık ahşap parçalar üzerinde geminin hangi mimari kültürden geldiği, gerçek yüksekliği, tonaj kapasitesi ve o dönemde gemiyi mühürlemek için kullanılan teknikleri belirlemek amacıyla sayıları 300'e yaklaşan kirişler sökülmeye çalışılacak. 

Arkeo-dendometre adlı cihaz ise teknenin halihazırda sökülmüş ahşap parçalarını (meşe, sarıçam, kestane) analiz ederek, Avrupa ölçeğinde derlenen orman referans kronolojileriyle karşılaştırarak geminin coğrafi kökenini ortaya çıkaracak.