Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bel kemiği ve önemli yapı taşı olan astsubaylar uzun süredir özlük haklarının iyileştirilmesi ve tazminat haklarının verilmesi konusunda mücadele ediyot. 

Astsubaylar 2003 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulu yani ön lisans mezunu olarak 9.derecenin 1.kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak diğer Meslek Yüksek Okulu mezunları hemen hemen bütün devlet memurları 9.derecenin 2.kademesinden göreve başlarken astsubayların 1.kademeden göreve başlaması ciddi bir eşitsizliktir.

Aynı eğitime sahip kişiler arasında kanun önünde eşitlik ilkesi gereği aynı hakların verilmesi gerekirken yine  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden astsubayların emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazminat hakları bulunmamaktadır. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli yükünü çeken astsubayların emekli olurken 1.dereceden emekli olan bir astsubayın en fazla %55'le maaşa bağlanması emekli olduktan sonra tekrar ek iş yapmak zorunda kalmalarına neden olmaktadır. 

İİBF mezunları işsizlik sorununa tepki gösteriyor! İİBF mezunları işsizlik sorununa tepki gösteriyor!

Türkiye Emekli Astsubaylar (TEMAD) Derneği çatısı altında bir araya gelen astsubaylar, Dernek Başkanı Hamza Dürgen önderliğinde tazminat haklarına kavuşmak için mücadele etmektedir. 

'SÖZLEŞMELİ ASTSUBAYLAR KADROYA GEÇEBİLMELİDİR'

TEMAD Başkanı Hamza Dürgen, astsubayların yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek şu açıklamalarda bulunmuştu. 

Sözleşmeli Astsubaylardan kadroya geçmek isteyen astsubay meslektaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için idarenin bu konuya çözüm getirmesi hususunda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bununla ilgili herhangi bir kanun çalışmasına gerek yok, idari düzenlemeyle bu konu çözümlenebilir. Bununla ilgili de gerekli çalışmaları yapıyoruz.

'TAZMİNAT VE EK GÖSTERGEDE STATÜ FARKI KORUNMALIDIR'

Astsubayların ek göstergesi son düzenleme ile birlikte 3600’den 4200’e çıkarılmış olup maalesef 4200 ek göstergenin içi boştur. Ek gösterge ve tazminat konusunda statü farkı korunmalı Astsubaylar hak ettiği tazminatı almalıdır. Dolayısıyla 1.derecedeki bir astsubayın ek göstergesi 5400 olmalıdır.'' ifadelerine yer verdi.

Seçim öncesi EYT gibi köklü bir problemin çözümüyle milyonlarca vatandaş haklarına kavuşurken uzun zamandır tazminat hakkı bekleyen emekli astsubayların yaşadıkları mağduriyetin de bir an önce çözüme kavuşturulması bekleniyor.