Suriyeli vatandaşların kimlik bilgilerinin sızdırılmasına yönelik çıkan haberlere ve dün  "Ayaklanış#Türkiye" isimli hesaptan yapılan 'ayaklanma' paylaşımına ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlika, yazılı metin yayımladı.

Bakan Yerlikaya, söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Malatya Emniyet Müdürlüğünden "akademisyen çifte saldırı girişimi" iddiasına ilişkin açıklama Malatya Emniyet Müdürlüğünden "akademisyen çifte saldırı girişimi" iddiasına ilişkin açıklama

"Dün akşam yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi yayarak, iç karışıklık yaratmaya çalışanların ortaya çıktıklarını gördük.

Kimi sosyal medya hesaplarından, çocukları kullanarak perde arkasından ''ayaklanma çıkarmaya başlıyoruz'' türünden mesajlar yayınladılar.

Aynı hesaplardan; Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin kimlik bilgilerinin yayınlandığını da tespit ettik. Sosyal medyada paylaşılan verileri bu sabaha kadar uzmanlarımız inceledi. İlk tespitlerimize göre, paylaşılan kimlik bilgileri 8 Eylül 2022 tarihinden önceki veriler.

Göç İdaresi Başkanlığımızca bu tarihten sonra yapılan güncellemelerin, bu verilerde yer almadığını belirledik. Konuyla ilgili mülkiye müfettişlerimiz görevlendirildi. Ayrıca Göç İdaresi Başkanlığımız Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.   

Ülkemizde iç karışıklık çıkarmayı hedefleyenleri, provokatif paylaşımlarda bulunanları tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz."

Kaynak: T24