2000 yılından önce Gelir Vergisi mükellefi olarak esnaflığa başlayan, vergi numarası olan, vergisini veren ama ekonomik nedenlerle Bağ-Kur tescilini yaptıramayan vatandaşlar 2003 ve 2008 yıllarındaki Bağ-Kur sicil affını takip edemediği için emeklilik hakkından yararlanamamakta ve vergisini verdiği yıllara ait kanıtlanabilir faaliyetlerini emekliliklerine saydıramamaktadırlar. 

Geriye dönük tescil hakkı verilmemesi nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur tescil mağdurları maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyor. Belirli bir yaşın üstünde olmaları nedeniyle çalışmakta zorlanan ve uzun yıllar süren çalışma hayatlarının ardından en temel hakları olan emeklilik hakkına kavuşmak isteyen Bağ-Kur'lular yaşadıkları bu durumu adaletsizlik olarak nitelendiriyor. 

EYTADER, Başkanı Nalan Esmeray öncülüğünde, 24 Eylül Pazar günü İstanbul Maltepe'de 5000 prim günü kısmi emeklilik, intibak, ABO, Bağ-Kur tescil ve ihya, staj ve çıraklık sigortası, doğum borçlanması, 4-C askerlik borçlanması, 2000-2001-2002 dönem TSK ve EGM istirakçilerinin askerlik ve sivil okul borçlanması, 5510 sayılı kanun istirakçileri ve 2000 sonrası SGK mağdurları başta olmak üzere birçok emeklilik mağduriyetinin çözümü adına toplandı. 

Yeni ekonomi yönetiminin adımları dikkatleri TL varlıklara çeviriyor! Yeni ekonomi yönetiminin adımları dikkatleri TL varlıklara çeviriyor!

EYTADER Başkanı Nalan Esmeray öncülüğünde gerçekleşen etkinlikte konuşan Bağ-Kur tescil mağduru Ali Çavuş, yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle dile döktü:

"Bizden 10 yaş küçükler emekli oldu ancak biz 55 65 yaşında olamamıza rağmen emekli olamadık. Emekli olamamızın tek sebebi ise resen Bağ-Kur'lu sayılırken kaydımızı silmeleri. O dönem Yaşar Okuyan geldi. Hem SGK'lılara hem de bize bu cezayı verdi. SGK'lılar çok güzel toplandılar, çok güzel sivil toplum örgütü kurdular ve bütün haklarını EYT ile geri aldılar. Ancak biz Bağ-Kur'lular esnaf olduğumuz için düzeni bozmamak adına ayaklanmalar yapamadık. Yaşlarımız şuan 55-65 yaş arasında ve biz bu emekliliği hak ediyoruz. Ama malesef devletimiz bizden aldığı hakkı vermiyor."