TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

EYT'ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Sosyal medyadan yetkililere seslenen Bağ-Kur tescil mağdurları EYT düzenlemesinden yararlanmayı ve bu mağduriyetin giderilmesini bekliyordu. Ancak dün gece Meclis'te kabul edilen EYT düzenlemesinde Bağ-Kur tescil mağdurlarına yer verilmemesi mağdurların tepkisini çekti.

Bağ-Kur tecsil mağdurları, 2000 yılı öncesi sigortalılık hakları iade edilerek mükellefiyet başlangıç tarihleri itibarıyla kuruma tescil imkanı verilmesini talep ediyor. 

TYP işçileri kadrolu olabilecek mi? TYP işçileri kadrolu olabilecek mi?

Mağdurlar, sosyal medya üzerinden 2000 yılı öncesi sigortalılık haklarının iade edilerek mükellefiyet başlangıç tarihleri itibarıyla kuruma tescil imkanı verilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Hükümetin Bağ-Kur tescil mağdurlarını görmezden gelmemesi, ikinci torba yasayla ya da seçim öncesinde bu mağduriyeti çözüme kavuşturması bekleniyor. 

CHP'li Veli Ağbaba Bağ-Kur tescil mağdurları için teklif verdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, EYT düzenlemesinde Bağ-Kur’lularda aranan 9 bin gün prim şartının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu konuda yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. 

Gürer, Meclis'te yaptığı konuşmada “Çiftçi ve esnaf bu primleri nasıl ödeyecek ” diye tepki gösterdi. 

Bağ-Kur ve SSK'dan emekli olabilmek için yatırılması gereken prim gün sayısının farkı, prim miktarının yüksek olması ve emeklilik için gereken koşulların zorluğu ile ilgili düzenleme yapılmasını istedi. 

Gürer, bu dengesizliğin ortadan kaldırılarak haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi.

Cemal Enginyurt: Mücadelemiz devam edecek!

Emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğü sırada, sosyal medya hesabından EYT’lilere seslenen Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, şu açıklamalarda bulundu: 

İşte şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu mücadeleniz inşallah neticelenecek. Demokrat Parti olarak staj ve çırak mağdurlarının haklarının teslimi için, 2000 sonrası kademeli geçiş için, Bağ-Kur primlerinin eşitlenmesi için mücadelemiz devam edecek.