Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT'de yaş şartı aranmacağını açıkladı ancak geriye dönük tescil hakkı bekleyen BAĞ-KUR'lu vatandaşların emeklilik mücadelesi devam ediyor.

Bağ-Kur tecsil mağdurları, 2000 yılı öncesi sigortalılık haklarının iade edilmesiyle mükellefiyet başlangıç tarihleri itibarıyla kuruma tescil imkanı verilmesini talep ediyor. 

Sosyal medyadan yetkililere seslenen Bağ-Kur tescil mağdurları EYT düzenlemesinden yararlanmayı ya da BAĞ-KUR tescil mağdurları için yeni bir düzenlemenin getirilerek yaşanan bu mağduriyetin son bulmasını talep ediyor.

Mağdurlar, sosyal medya üzerinden 2000 yılı öncesi sigortalılık haklarının iade edilerek mükellefiyet başlangıç tarihleri itibarıyla kuruma tescil imkanı verilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Twitter'da #AkpMhpTescilimNerede etiketiyle düzenlenen etkinliğe binlerce Bağ-Kur tescil mağduru katılarak yetkililere seslendi.

CHP'li Veli Ağbaba Bağ-Kur tescil mağdurları için teklif verdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, EYT düzenlemesinde Bağ-Kur’lularda aranan 9 bin gün prim şartının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu konuda yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. 

2023 Ehliyet affı ne zaman çıkacak? 2023 Ehliyet affı ne zaman çıkacak?

Gürer, Meclis'te yaptığı konuşmada “Çiftçi ve esnaf bu primleri nasıl ödeyecek ” diye tepki gösterdi. 

Bağ-Kur ve SSK'dan emekli olabilmek için yatırılması gereken prim gün sayısının farkı, prim miktarının yüksek olması ve emeklilik için gereken koşulların zorluğu ile ilgili düzenleme yapılmasını istedi. 

Gürer, bu dengesizliğin ortadan kaldırılarak haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Meclis'te tek gündem deprem olurken EYT'nin yasalaşma süreci de beklemeye girdi. Milli yasın ardından tekrar toplanacak olan Meclis'te EYT ve Bağ-Kur tescil mağduriyetinin gündem olacağı düşünülürken vatandaşlar seçim öncesinde bu mağduriyetlerin giderilmesini bekliyor.