MSB duyurdu: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi

Gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aile Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, düzenlenen toplantıda esnek ve uzaktan çalışma, doğum izinlerinin artırılması gibi yeni modeller üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını aktararak engelli bireylere sağlanan ÖTV'siz araç desteğine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. 

"MAHRUM KALMAMALARI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

Gazetecinin engelli bireylere yönelik ÖTV'siz araç desteğine ilişkin sorusuna yanıt veren Bakan Göktaş, engelli vatandaşların bu haklarının suistimal edilebildiğine dikkat çekerek engellilerden de çok sayıda şikayet aldıklarını bildirdi. 

Bakan Göktaş, bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak şu sözleri sarf etti:

"Engelli vatandaşlarımızı mağdur edecek herhangi bir düzenlemeyi asla hayata geçirmeyiz. Engelli vatandaşlarımızın araç alımlarında herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları ve bu haklarını kullanmaktan mahrum kalmamaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"KADIN İSTİHDAMININ ARTTIRILMASINA DA KATKI SAĞLAYACAK..."

Öte yandan doğum oranlarında yaşanan düşüşe de dikkat çeken Göktaş şu ifadelerde bulundu:

"Doğurganlık oranındaki düşüş ve nüfus riskleri konusunda dünyada da benzer kaygıların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Dünyadaki örnekleri inceliyor, politikalarımızı çok katmanlı olarak geniş bir perspektifle oluşturmaya çalışıyoruz. Doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine, esnek ve uzaktan çalışma gibi birçok alternatifi ele alıyoruz. Ülke kalkınmasına ve kadın istihdamının arttırılmasına da katkı sağlayacak yeni modeller için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni modellerle kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu konudaki politikalarımızı yeni kurduğumuz Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı çatısı altında çok yönlü olarak sürdürmeye devam edeceğiz."

Kaynak: T24