İşsizlik oranının 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesine gerilediği kaydedilen TÜİK istatistiklerine ilişkin Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak değerlendirmelerde bulundu. 

"ATTIĞIMIZ ADIMLAR İLE İSTİHDAMIMIZ BÜYÜYOR"

İşsizlik oranlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Işıkhan, şu sözleri sarf etti:

Borsa güne nasıl başladı? BIST 100 endeksi kaç puan arttı? Borsa güne nasıl başladı? BIST 100 endeksi kaç puan arttı?

"12. Kalkınma Planı ve OVP hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Attığımız adımlar ile istihdamımız büyüyor, işsizlik oranları gerilemeye devam ediyor.

İstihdam sayımız 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bin kişi ile tarihi zirvesini yeniledi. İstihdam oranımız ise bir önceki aya göre 0,4 puan, bir önceki yıla göre ise 1,6 puan artarak yüzde 50 olarak gerçekleşti."

"ATTIĞIMIZ KARARLI ADIMLARIN NETİCESİNDE..."

"Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme için attığımız kararlı adımların neticesinde işsizlik verilerinde de beklediğimiz sonuçları alıyoruz. İşsiz sayısının 27 bin kişi azalması ile işsizlik oranı bir önceki aya 0,1 puan, bir önceki yıla göre 1,1 puan gerileyerek yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti.

İş gücümüz bir önceki aya göre 245 bin kişi artışla 35 milyon 931 bin kişiye; iş gücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,3 puan, bir önceki yıla göre ise 1 puan artarak yüzde 54,5 seviyesine yükseldi."

Kaynak: EnSonHaber