Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Scooter yönetmelikte yer alan kurallar çerçevesinde kullanılmalı." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde restorasyonu tamamlanan 800 yıllık tarihi Akköprü'nün açılış törenine katıldı.

Köprüyü gezen Bakan Karaismailoğlu, basın mensuplarının son dönemde artan scooter kazalarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

12 yaşındaki kız, sınıf arkadaşının katili oldu 12 yaşındaki kız, sınıf arkadaşının katili oldu

''Belirli kurallar doğrultusunda kullanılması için denetimler gerçekleştireceğiz''

Karaismailoğlu, Ankara ve İstanbul gibi metropollerde scooter kullanımının hayatın bir parçası haline geldiğini dile getirerek, "Scooterlar geçtiğimiz yıllarda kuralsız bir şekilde kullanılıyordu. Scooterların belli kurallar dahilinde kullanılması için yönetmelikler çıkardık. Scooter, yönetmelikte yer alan kurallar çerçevesinde kullanılmalı; ancak görüyoruz ki caddelerde kural tanımaz bir şekilde hareket ediyorlar. Scooterların kullanılmasını teşvik edeceğiz, belirli kurallar doğrultusunda kullanılması için denetimler gerçekleştireceğiz. Maalesef üzücü kazalar meydana geldi. Bu kazaları önlemek için İçişleri Bakanlığımız ve yerel yönetimlerle birlikte ortak bir çalışma yapıyoruz. 15 dakikanın altındaki seyahatlerde araç kullanılmamasını bisiklet, scooterlar ve yürüyüş yollarının kullanılmasını teşvik eden politikalar geliştiriyoruz" dedi.