Bakan Kurum, çeşitli temaslar için Malatya'ya geldiği sırada gazetecilere, 2 Temmuz'da göreve başladığını hatırlatarak, göreve gelir gelmez deprem bölgesini ziyaret ettiğini söyledi.

Depremin acısını hala unutmadıklarını vurgulayan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her felakette vatandaşların yanında olacaklarını ifade etti.

Deprem bölgesindeki çalışmaların hızla ilerlediğini vurgulayan Bakan Kurum, şunları ekledi:

"Bugüne geldiğimizde 276 bin konutun, iş yerinin, ofisin ihale süreci başlatılarak tamamlandı. Hızla 11 ilimizde sahada inşa faaliyetimiz devam ediyor. Yine 4 bin 500 köyde evlerimizi mümkünse yerinde değilse toplu bir şekilde ihtiyacı giderecek şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Başlamış olduğumuz 276 bin konuttan hak sahibi kardeşlerimize 76 binini teslim ettik. Amacımız deprem bölgesinde yıl sonuna kadar en az 200 bin konutun teslimini gerçekleştirmek. Ardından da gerek şehir içi rezerv alanları gerekse de şehir dışında projelerimizi hızlı bir şekilde bitirip vatandaşımıza teslim etme arzusu ve isteğiyle çalışıyoruz. Bugün itibariyle deprem bölgesinde 2 bine yakın şantiyemizde 153 bin emekçi işçi kardeşimiz faaliyet gösteriyor."

MSB duyurdu! PKK'nın Irak'ta mühimmat deposuna dönüştürdüğü yerler imha ediliyor MSB duyurdu! PKK'nın Irak'ta mühimmat deposuna dönüştürdüğü yerler imha ediliyor

"VERİLEN SÖZLERİ TUTMANIN GURURUYLA BURADAYIZ"

Malatya'da 7,881 konutun tamamlanarak depremzedelerin ailelerine teslim edildiğini açıklayan Kurum, kent merkezi ve ilçelerde birçok bölgede inşaatların devam ettiğini belirtti.

Kurum, konutların hızla tamamlanmasıyla şehirlerin canlanacağını ve daha iyi bir hal alacağını umduklarını ifade etti.

Deprem bölgesindeki projelerin tamamlanmasıyla şehirlerin yeni bir görünüme kavuşacağına inandığını vurgulayan Bakan Kurum:

"Biz, birçok afette olduğu gibi depremin ilk anlarında da milletimize sözler verdik. Görev süremiz boyunca bu sözleri tuttuk. Şimdi verilen sözleri tutmanın gururuyla buradayız. Ben bugün buraya sadece bir bakan olarak gelmedim, Malatya'nın bir evladı, deprem bölgesinin bir kardeşi ve deprem bölgesinin ihtiyacını giderecek kişi olarak buradayım. Bu ihtiyaçlar giderilene kadar ihtiyaçlar bitene kadar afetzede kardeşlerimizin yüzü gülene kadar burada olmaya tüm ekibimizle devam edeceğiz. Bir evlatları olarak şantiyede bareti takıp çizmelerini giymiş emekçi bir kardeşleri olarak da onları yalnız bırakmayacağız, bu bizim tek motivasyonumuz olacak. İşin sonunda da buradaki vatandaşlarımızın duasını alıp, bitmiş evlerinde oturup bir çay içmek tek arzumuz ve isteğimizdir. Bu motivasyonla çalışıyor olacağız. Dün depremlerde, selde, yangında nasıl sözümüzü tuttuysak depremden etkilenen illerde de aynı aşk, aynı azim ve kararlılıkla çalışacağımızı ifade etmek istiyorum." dedi.

Kurum, Malatya merkez ve ilçelerde yapımı süren projelerin detaylarına ilişkin de bilgi verdi.

Kurum, daha sonra depremde yıkılan ve yeniden yapım çalışmalarının devam ettiği Malatya Çarşısı'nı gezerek Emekliler Parkı'nda kurulan konteyner çarşı ve Kışla Caddesi'nde esnafı ziyaret etti. Kurum, Saray Mahallesi'nde de yapılacak olan işyeri ve konut projesi alanında da incelemelerde bulundu. 

Kaynak: Anadolu Ajansı