Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan haziran ayının enflasyon artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altını olanlar bu haberi dikkate alsın! İslam Memiş altın tahminini güncelledi Altını olanlar bu haberi dikkate alsın! İslam Memiş altın tahminini güncelledi

Bugün haziran enflasyonu aylık artışı açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklanan haziran enflasyonundaki aylık artışın küresel emtia fiyatlarından kaynaklandığını belirten Nebati şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.”

"Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır.”

"Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır. "

“Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır. 

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.”