Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV'de bir canlı yayına katıldı. Program boyunca ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, açıklamalarının arasında; kredi kullanımında düzenlemeye gideceklerini belirtti. Ardından yeni uygulamanın detaylarını anlattı. Bu uygulamaya göre; ilk konut alımında herhangi bir değişiklik yapılmayacak ancak 2. ve 3. konut ya da yazlık alımında kredinin kesileceğini ve yeni dönemde zorunlu olmadıkça vatandaşın kredi borcunun altına girmesi engelleneceğine dair aktarımlarda bulundu.

Bireysel emeklilikte yeni dönem başlıyor! Bireysel emeklilikte yeni dönem başlıyor!

Bakan Şimşek: Kredi Büyümesini Düşüreceğiz

Katıldığı televizyon programında kredi büyümesini düşüreceklerini aktaran Bakan Şimşek, "Birey olarak hayatım boyunca hep ayağımı yorganıma göre uzatmaya çalıştım. Kredi genişlemesinin makul olması OVP açısından çok önemli. Biz samimi bir şekilde enflasyonu 3 yılın sonunda tek haneye düşüreceksek onunla tutarlı tüketim ve iç talep büyümesini kurgulamamız gerekiyor. Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz." dedi.

''Taşıt kredilerinde çok net şekilde sınırlayıcı prespektife sahibiz.''

"En son baktığımda yıllık kredi kartı üzerinden kredi hacmi yüzde 140 civarında artmış. Enflasyonun 2 katından fazla. Bu kadar yüksek seyreden kredi hacmiyle siz enflasyonu kontrol altına alamazsınız. Biz para politikası dediğimiz zaman faiz boyutu var. Kademeli geçiş sürecindeyiz. KKM'de karşılık yoktu, karşılık getirdik yüzde 15. Taşıt kredilerinde çok net şekilde sınırlayıcı perspektife sahibiz.

''Enflasyonu ve cari açığı düşürmemiz lazım.''

Birinci konutu kredilendirmede bir değişikliğe gitmeyeceğiz, ikinci, üçüncü, tatil yerlerindeki yazlıklara ilişkin vatandaşın imkanı varsa alır ama krediyle desteklemeyeceğiz. Hem fiyatlama hem de miktar olarak sınırlayacağız. Bankalarda bu tür kredilerin risk ağırlığını artırdık, artırmaya devam edeceğiz, gerekirse miktarsal sınırlandırmaya gideceğiz. Sizin şu alanlarda kredi büyümeniz şu oranı aşarsa menkul kıymet senedi almanız gerekecek diyeceğiz. Enflasyonu ve cari açığı düşürmemiz lazım. Küresel şartları ben belirlemiyorum, varsayımlarımız var, onlarda yanılırsak sapmalar olabilir. Özellikle para politikasında tek boyutlu bakmamız lazım. Miktarsal sıkılaştırma seçici kredilerde sıkılaştırmayı çok önemsiyorum. Sonuçları önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren göreceğiz." diye sözlerini tamamladı.