Sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Bakan Şimşek, "İlk yılın muhasebesi: Program çalışıyor, politika önceliklerimizde kat ettiğimiz mesafe doğru yolda olduğumuzu gösteriyor." paylaşımında bulundu.

Şimşek'in X üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelker yer aldı:

"Bütçe açığı yüksek ama deprem harcamaları hariç açığın milli gelire oranı 2023’te yüzde 1,6 gerçekleşti" diyen Şimşek ayrıca "Harcama disiplini, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikasına devam edeceğiz. Açığı 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirmekte kararlıyız. Net dış talebin büyümeye katkısı 5 çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndü. Güçlü iç talep nedeniyle oluşan makroekonomik dengesizlikleri gideriyoruz." 

Gelir İdaresi Başkanlığından yurt dışına çıkış harcı açıklaması Gelir İdaresi Başkanlığından yurt dışına çıkış harcı açıklaması

Devamında ise Şimşek, programın çalıştığını ancak kat edecek yolun olduğunu belirterek, "Enflasyonu tek haneye indirmek meşakkatli olsa da programımızı kararlılıkla uygulayarak başaracağız. Tüm hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız." ifadesinde bulundu.

Kaynak: Habertürk