Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini açıklaması sonrası mesaj yayımlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ankette yer alan enflasyon beklentisindeki gerilemeye dikkat çekti.

ANKETTE YER ALAN VERİLER

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 43,64 iken, bu anket döneminde yüzde 43,52 seviyesinde oldu.

Ayrıca, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 33,21 iken bu anket döneminde yüzde 31,79'a geriledi.

Öte yandan, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 21,33 ve yüzde 20,33 olarak belirlendi.

"ENFLASYON BEKLENTİLERİ İYİLEŞİYOR" MESAJI

"Enflasyon beklentileri iyileşiyor." diyerek mesaj yayımlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devamında ise şu ifadelerde bulundu:

Dolar ve euro ne kadar oldu? İşte 16 Temmuz güncel fiyatlar! Dolar ve euro ne kadar oldu? İşte 16 Temmuz güncel fiyatlar!

"Enflasyon beklentilerindeki iyileşme sürüyor. Programımızla artan güven ve öngörülebilirlik enflasyon beklentilerine de yansıyor."

"GERİLEME HAZİRANDA DA DEVAM ETTİ"

"Yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerileme haziranda da devam etti. 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentisi yüzde 31,8’e, 24 ay sonrası beklenti yüzde 20,3’e geriledi.

Beklentiler hedeflerimize yakınsamaya devam ettikçe dezenflasyon sürecimiz daha da hızlanacaktır."

Kaynak: EnSonHaber