Elektrik kaçağı faciasında soruşturma sürüyor: 14 şüpheli hakkında tutuklama kararı verildi Elektrik kaçağı faciasında soruşturma sürüyor: 14 şüpheli hakkında tutuklama kararı verildi

Sona eren kira zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Tunç, aynı zamanda Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur’un iade süreçlerine ilişkin de yaşanan gelişmeleri aktardı. 

"BU KAPSAMDA TUTUKLAMA GERÇEKLEŞTİ"

İade süreçlerine ilişkin eğerlendirmelerde bulunan Bakan Tunç, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

"Gerekli belgeleri gönderdik. Her duruşma sonrasında da ihtiyaç olabilecek açıklamaları gönderiyoruz. İade edileceklerini umuyoruz. Yargıdan kaçış olmamalı.

1 kişinin ölümüne ve diğer kişilerin yaralanmasına neden olduktan sonra Türk yargısından kaçmak olmaz. Kırmızı bülten kararlarımızı çıkardık, iade taleplerimizi gönderdik. Bu kapsamda tutuklama gerçekleşti. İade yargılaması sonrasında Türkiye’ye gönderileceğini umuyoruz."

"MECLİS'İN TAKDİRİNDE OLAN BİR HUSUS "

Ayrıca, kira zamlarındaki artışın sınırının kalkmasına da değinen Bakan Tunç, şu ifadelerde bulundu:

"1 Temmuz itibarıyla kira düzenlemesi sona erdi. 2022 ve 2023 yıllarında uzatılmıştı. Meclis'in takdirinde olan bir husus. 1 Temmuz itibarıyla böyle bir düzenleme de gerçekleşmedi. Enflasyonu düşürme hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda bu tür sınırlamalara gerek kalmadan kendi mecrasında yürüyecektir. Kira miktarının nasıl artırılacağı da düzenlemelerle belirleniyor."

Kaynak: T24