İhtiyaçlarını karşılamak için krediye başvuran vatandaşlar yüksek faiz oranlarından dolayı borçlarını ödeyemedikleri için sicil affı istiyor.

Yeni gelen yasalar ile birlikte birçok mağdurun yüzü gülmesinin ardından Sicil affı isteyen mağdurlar yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor. Bankaların vatandaşlara vermiş olduğu kredinin yüksek faizli olması ve yaşadıkları ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşlar borçlarını ödeyemiyor. Mağdurlar hükümetten konunun Meclis'e teklif sunulmasının ardından genel af çıkartılarak borçların silinmesini istiyor.

Vatandaşlar çekmiş oldukları krediye yüksek faizlerle geri ödemek zorunda kalırken bu durum ticaret ile ilgilenenlerin ellerini kolarını bağlıyor ve bankalar tarafından kara listeye alınıyor. Tarım kredi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmasını ve  kara listeye alınan vatandaşlar TBMM’ye konunun taşınarak hayatlarına sıfırdan yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Getirilmesi istenen yasa ile borçlarda düzenlemeye gidilerek ödeyemedikleri borçlarına af getirilmesini talep ediyorlar. Söz konusu durumda ekonomik açıdan zorluk çeken vatandaşlar yüksek faizlere rağmen krediye başvuruyor.

Mecliste gündeme gelen ve kredi, kredi kartı ve çek nedeniyle sicili bozulan pek çok kişiyi ilgilendiren sicil affıyla ilgili detaylar belli oldu mu?. Çıkacak kanun sonrasında kişi ya da şirketlerin borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde borçları kayıtlardanslinmesi bekleniyor Peki, Banka sicil affı ne zaman çıkacak, bu haktan kimler yararlanabilecek?

Engelli YHS Personelleri Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçmek istiyor! Engelli YHS Personelleri Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçmek istiyor!

YENİDEN KREDİ ÇEKMEK İSTİYORLAR

Kara listeye alınan vatandaşlar banka ile aralarından yeni bir sayfa açma isteklerini yineledi. Ekonomik zorluklar ve sermaye yetersizliğinden dolayı ticaret yapmakta zorlanan mağdurlar sicillerinin temizlenerek yeniden kredi çekmke istiyor.

2023 SİCİL AFFINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Genel ihtiyaçlarını karşılamak için, küçük veya büyük işletme farketmeksizin krediye başvuruyorlar.  Alınan krediler bankaların yüksek faizlerinden dolayı vatandaşlar ödemekte zorlanıyor. Yeni çıkartılan yasada kredi çeken vatandaşlar ile bankalar arasında temiz bir sayfa açmak için düzenlenmiştir.

Getirilenyapılandırma ile hem de kredi veren bankaların hem de vatandaşlar derin bir nefes alacak. 

Banka sicil affından kimler yararlanabilecek, ne zaman yürürlüğe girecek?

Sicil affından sonra  10 milyon kişi hakkındaki kayıtlar silinecek. Teklifin ilgili maddesine göre, sicil affından ana para ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim'den önce olanlar faydalanabilecek.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkar?

Bu durum ilk olarak 2020 yılında vatandaşların yüksek faizli borçları ödeyememelerinden sonra Meclis'e sunularak yeni bir düzenleme yapılması konusunda konuşulmuştu. Her Meclis toplandığında gündeme gelen ve konuşulduğunda heyecanlanan vatandaşlar hükümetten af istiyorlar. fakat Kredi Sicil Affının tam olarak ne zaman çıkacağına dair henüz net bir cevap gelmemiştir.