Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen gençler 28 gün kışla şartının kaldırılmasını istiyor. Günümüz Türkiye'sinde vatandaşlar ekonomik sıkıntılarla boğuşurken zorunlu askerliği tercih eden vatandaşların birçoğu görevlerini yerine getirebilmek için çoğu borçlanarak hali hazırda olan işlerini kaybetmek istemiyor. 

Bu konuya ilişkin çalışma başlatılmasını isteyen vatandaşlar, bedelli askerliğin 122 bin 351 TL'ye çıkmasıyla birlikte ödemiş oldukları paranın boşuna gitmemesi için kışla şartının kaldırılmasını istiyor.

Patronların asgari ücret önerisi ortaya çıktı: İşte MÜSİAD'ın talebi! Patronların asgari ücret önerisi ortaya çıktı: İşte MÜSİAD'ın talebi!

Bedelli askerlik, 2019 yılında TBMM'de onaylanarak yürürlüğe girdi. Bedelli askerlik başvurusu yapanların başvurudan itibaren 2 ay içinde ücreti ödemeleri gerekiyor. Hali hazırda olan işlerini kaybetmek istemeyen gençler şuan 122 bin 351 TL gibi büyük bir ücreti ödemekle karşı karşıyalar. Ödenecek ücret tutarı, ödemenin yapıldığı tarihteki maaş katsayısı üzerinden hesaplanıyor.

BEDELLİ ASKERLİKTE KIŞLA ŞARTI KALKACAK MI?

Gençlerin bedelli askerlikte düzenleme talepleri sürüyor. Yüksek fiyatlar gençlerin ödeme gücünü aşıyor ve kışla şartı ile cezalar gençleri mağdur ediyor. Gençler, kışlasız, makul ücretli ve cezasız bir sistem istiyor. Düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Gençlerin en çok eleştirdiği noktalardan biri olan kışla şartı, bedelli askerlik sürecindeki en büyük sıkıntılarından biri olarak öne çıkıyor. Bedelli askerlik hizmetini yerine getirmek isteyen gençler, çalışma hayatlarına ara vermek istemeyerek kışla şartının kaldırılmasını istiyor. Böylece, bedelli askerlik hizmetini yapmak isteyen her kesimin daha rahat başvurabileceği bir sistem oluşabileceği düşünülüyor.