"VUB" ismiyle Flaman dilinde eğitim veren Brüksel Özgür Üniversitesinin öğrencileri, kampüslerinde yemekhanenin bulunduğu binaya yerleşme eylemine başladı.

Çadırları, battaniyeleri, halıları, uyku tulumları, yiyecekleriyle binaya yerleşen öğrenciler, talepleri karşılanana kadar binadan ayrılmayacaklarını söyledi.

Öğrenciler, üniversite yönetiminden İsrail'deki akademik kuruluşlarla tüm ilişkilerini kesmesini talep etti.

VUB'de siyaset bilimi eğitimi alan 18 yaşındaki Johanna Pinket, yaptığı açıklamada, "İsrail'e tam akademik boykot uygulanmasını istiyoruz. Diğer üniversitelerde de aynı taleplerin olduğunu gördük. Biz gerçekten diğer öğrencilere desteğimizi göstermek ve VUB ile İsrail kurumları ve üniversiteleri arasında tam bir akademik boykot uygulanmasını talep ediyoruz." dedi.

"Artık gerçekten değişim istiyoruz." diyen Pinket, ihtiyaç duyulduğu sürece eyleme devam edeceklerini dile getirdi.

Pinket, "Bir öğrenci olarak gerçekten sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Gazze'deki her üniversitenin bombalandığını görmek biz öğrenciler için çok acı. Bu nedenle Gazze'deki öğrenci arkadaşlarımızla da büyük bir dayanışma gösteriyoruz." diye konuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

"ÜNİVERSİTEMİZ SOYKIRIMIN SUÇ ORTAĞIDIR"

23 yaşındaki İletişim Bilimleri öğrencisi Ruaa Khatib de konuşmasında "Burada bu binayı işgal ederek siyonist yapıya yönelik akademik bir boykot talep ediyoruz çünkü üniversitemizin siyonist varlıkla bağları var." ifadesine yer verdi.

"Üniversitemiz bu noktada soykırımın suç ortağıdır." diyen Khatib, Gazze'de yapılanın soykırım olduğunu söyledi.

BELÇİKA'DA İSRAİL PROTESTOLARI

Belçika'daki üniversite öğrencileri, ABD'de başlayan ve Avrupa'ya yayılan gösterilere 6 Mayıs'ta destek vermeye başladı. Gent, Brüksel, Anvers, Leuven, Liege kentlerindeki üniversitelerde eylemler devam ediyor.

Brüksel Özgür Üniversitesinin Fransızca eğitim veren kampüsünde 7 Mayıs'ta başlatılan eylem sonucunda, üniversite yönetimi iki İsrailli kurumun da katıldığı yapay zeka konulu bilimsel projeden ayrılma kararı aldığını açıklamıştı.

Editör: Yudum Özel