Taşeron ve belediye şirket işçileri yıllardır mağduriyetlerine çözüm arıyor. Zaman zaman sosyal medyada etkinlik düzenleyerek, meydanlarda toplanıp açıklamalar yaparak haklarını arıyorlar.

En son sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda net bir şekilde taleplerini yineleyen belediye şirket işçileri, şu ifadeleri kullandı:

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu: Biz yoksak siz de yoksunuz! Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu: Biz yoksak siz de yoksunuz!

''Belediye şirket işçileri ne istiyor?

1-Norm Kadro: 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu'nun 49. Maddesi yeniden düzenlenmeli, belediyelerde hizmet üreten işçilerin çalışma statüsü Norm Kadro esaslarına göre düzenlenmeli, Norm Kadro sayıları revize ile artırılmalıdır.

2-KÇP ye Dahil Olmak: Kamu Çerçeve Protokolünde kamuda 4d işçisi olarak çalışan ve temel hakları güvence altına alınan vardiya zammı, gece zammı gibi sosyal hakların tüm çalışanlara uygulanması taban yevmiyelerin yoksulluk sınırına net denk gelmesi

3-52 Günlük Ek Ödenek Maaş Harici: Belediyelerde hizmet üreten tüm işçiler kamu işçisi olarak kabul edilmeli, 6772 sayılı kanuna göre, 52 günlük ilave tediye ayrım gösterilmeksizin her işçiye ödenmelidir. Ayrıca geriye dönük hakedişlerimiz de teslim edilmelidir.   Belediyelerde çalışma barışı sağlanmalıdır.

4-Alınan Tüm Ek İkramyelerin Net Maaştan Ayrı Tutulması

5-Geçinebilecek Kadar Maaş ( Devletimizin Belirlediği Yoksulluk Sınırı Altında Olmayan): Sendikalar tarafından her ay açıklanan "Yoksulluk Sınırı," tüm belediye işçilerinin net taban ücreti olmalıdır.

6-Eşit İşe Eşit Ücret: Belediyelerde kadrolu personel ile kıdem hariç yevmiyelerin eşit olması

7-Kadrolu İşçiyle Aynı Hakları Ve Sosyal Yardımları Almak İstiyoruz: Belediyelerde kadrolu personele uygulanan sosyal hakların tüm şirket personellerine yaygınlaştırılması

8-Sendika Aidatlarının bürüt toplam ücretinin %1 olması

9-Şube Başkanı Seçiminin Delegelerle Değil Tüm İşçi Kardeşlerimizin Salt Çoğunluğuyla Seçim Yoluyla Seçilmesi

10-Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Tüm Birimlerden Birer Temsilciyle Gerçekleştirilmesi

11-İş Sağlığı Ve Güvenliği İle İlgili Birim Bazında Önlem Alınması: Otobüs seferlerinin iklim ve coğrafi koşullar göz önünde bulundurularak düzenlenmesi

12-Kadın Erkek Eşitliği Konusunda Gerekenin Yapılması: Belediyelerdeki kadın erkek eşitsizliği, kadın istihdamının arttırılması ile çözülecek kadar basit bir sorun değildir. Belediyelerdeki cinsiyetçi iş bölümü ve ücretlendirme son bulmalı, kadınların güvenceli ve güvenli çalışabilmeleri için şartlar yerine getirilmelidir. Belediye çalışanlarının çocukları için kreş hakkı, günün koşullarına uygun ve gerçekçi biçimde karşılanmalıdır. Doğum iznine ayrılan kadın işçiler, döndüklerinde işlerini kaybetme endişesi taşımak zorunda kalmamalı.''