7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında Filistin'de sistematik olarak sivil halka saldıran İsrail'e tepkiler çığ gibi büyüyor.

Dün gece ABD'nin başkenti Washington'daki İsrail Büyükelçiliği binası önünde bir amerikan askeri kan donduran bir eylem gerçekleştirdi. 

Geçen hafta Türkiye'de erişim engeli getirilen Twitch platformunda canlı yayın yapan bir Amerikan askeri üzerindeki üniformayla büyükelçilik binası önünde kendisini yaktı. Üzerinde askeri forması olan adamın kimliği açıklanmazken, New York Times ve Washington Post'a konuşan yetkililer görüntülerle askerin eşleştiğini söyledi.

Çin’de toplanan Filistinli gruplardan ulusal birlik kararı Çin’de toplanan Filistinli gruplardan ulusal birlik kararı

Görüntülerde, "Artık Gazze'deki soykırımın suç ortağı olmayacağım. Aşırı bir protesto eylemine girişmek üzereyim" diyen adam, kendini ateşe vermeden önce defalarca "Özgür Filistin!" diyerek bağırıyor.

New York Times'ın haberine göre adamın videoda kullandığı isim, Teksaslı aktif görevdeki bir Hava Kuvvetleri subayının LinkedIn hesabıyla eşleşiyor. Hava Kuvvetleri'nden bir sözcü, adamın aktif görevde bir havacı olduğunu söyledi. 

Video kısa bir süre sonra platformun kurallarını ihlal ettiği için yayından kaldırılırken, adamın kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındığı açıklandı.

Editör: Yudum İmal