Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Gazze'deki gelişmelere dair açıklamada bulundu.

Bölge belediyelerinden aldıkları bilgiyi aktaran Dujarric, atık yönetimi tesisleri ve tıbbi atık merkezlerinin yok edilmesi sebebiyle Gazze'de atık toplama ve düzenleme sisteminin çok ciddi şekilde zarar gördüğünü aktardı.

Dujarric, "Gazze'de 270 bin ton katı atık birikmiş durumda. Bu hem çevre hem de sağlık faciasına yol açıyor." diye konuştu.

Yeni Kaledonya'daki şiddet olaylarına Uluslararası Af Örgütü'nden çağrı Yeni Kaledonya'daki şiddet olaylarına Uluslararası Af Örgütü'nden çağrı

İNSANİ YARDIM ÇALIŞANLARI İÇİN ZORLUKLAR DEVAM EDİYOR 

Öte yandan Gazze'deki insani yardım çalışanları için risklerin sürdüğüne işaret eden Dujarric, çatışma, yolların yok edilmesi ve patlamamış bombaların bulunmasının çalışmaları zorlaştırdığını söyledi.

Dujarric, aynı zamanda yakıt kıtlığı, kısıtlamalar ile geciktirmeler, geçiş noktalarındaki güvensizlik ve İsrail tarafından yeterli sayıda onay alabilen şoför bulunmamasının da insani yardımları zorlayan etkenler arasında yer aldığını vurguladı.

Yardım taşıyan kamyonların çoğunun 7 Ekim'den sonra zarar gördüğünü ya da imha edildiğini ifade eden Dujarric, BM'nin yeni kamyon alımı yaptığını dile getirdi.

Editör: Yudum Özel