Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre İlber Ortaylı, Türkiye Milli Futbol Takımı'nın Avusturya galibiyeti sonrasında Merih Demiral'ın "Bozkurt" sembolüyle gol sevincini kutlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

ATSO Başkanı Ali Bahar tekneden düşerek hayatını kaybetti ATSO Başkanı Ali Bahar tekneden düşerek hayatını kaybetti

"Türk tarihinde 'Bozkurt' bir semboldür, idoldür. Öyle sadece bir partinin, grubun sembolü değildir. Biz çöl takımından değiliz, steplerden gelen bir milletiz. O yüzden kurt bizim için mühim ve manalı bir semboldür. Destanları, hikayeleri var. Tür olarak da çok dayanıklıdır. Kurt sırtını herhangi bir şekilde dayamadan, sırtını garantiye almadan öyle bir ihtiyaç duymadan savaşabilen bir hayvandır. Yaşam savaşı verme bakımından çok beceriklidir. Sürü halinde de avlanır ama tek başına da çok dirayetli ve dirençlidir.

"BİRİNİN KAFASINDAN ÇIKMIŞ, SONRADAN ÜRETİLMİŞ BİR SEMBOL DEĞİL"

Milli Mücadele'de de sembol olarak kullanılmıştır. Devlet çok kullandı. Eserlerde vardır. Kimseyi alakadar etmez. Gamalı haç ve Naziler ile bir benzerlik kurmak saçmalıktır. Bozkurt birinin kafasından çıkmış, sonradan üretilmiş bir sembol değildir. Bir milletin mücadele azmi ve kararlığını ifade eden tarihi bir derinliği vardır. Roma'nın (Remus ve Romulus'u büyüten) kurduyla bağlantısı var mıdır bilemem ama başka milletler de kullanmıştır onu. Macarlar mesela. Ayrıca Volga Nehri boyunca kullanılır o sembol. Ecnebiler de Atatürk'e 'Bozkurt' diyordu. Atatürk de bozkurt sembolünü benimserdi. Paraların üzerinde kullanıldı, hatırlayın o dönemi. Başka yerlerde de semboldü. Dönemin siyasi ortamı gereği İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kalktı o semboller." 

Kaynak: Haber Global