EYT'lilerin son zamanlarda gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalarda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamaları özellikle EYT’liler tarafından dikkatle takip ediliyor.

Bakan Bilgin, 2022 yılı içerisinde tam 15 kez EYT açıklaması yaptı.

İşte o açıklamalar…

8 Ocak 2022: Bunlar, bizim önümüzdeki çalışma programı içerisinde var ama biz, aşama aşama sorun çözüyoruz. Bunun için zaman veremem.

Kılıçdaroğlu Staj mağdurlarını görmezden geldi "KılıçdaroğluSTAJIsöyle" Kılıçdaroğlu Staj mağdurlarını görmezden geldi "KılıçdaroğluSTAJIsöyle"

19 Nisan 2022: Şu anda gündemimizde bu yok. Ben gündemimizde olan konuları konuşmayı seviyorum.

13 Mayıs 2022: Sözleşmeli personel meselesi var, EYT meselesi var. Bunların hepsi bizim önümüzde.

6 Haziran 2022: EYT’lilere yönelik çalışmayı da gerekli mesafe alındığında kamuoyuyla paylaşacağız.

4 Temmuz 2022: (EYT meselesi) Tabii masamızda. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri… Orada da alternatif maliyetleri, çözüm önerilerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.

20 Temmuz 2022: Önümüzdeki günlerde geçici işçiler sorunu, kamudaki muhtelif sözleşme biçimleri var, onların sorunları, EYT, bütün bu sorunlar çözülecek sorunlardır.

23 Ağustos 2022: Kamuoyunda saçma sapan formüller var. Bu formüller adına konuşanlar var. Kapsamlı bir çalışma aralık veya ocak ayında Meclis’te olur.

6 Eylül 2022: Bu konudaki teknik çalışma biraz daha zaman alacak. Tek bir formül üzerinde duruyoruz ama henüz sonuçlandırmadık. EYT aralık ayı gibi gündeme gelir.

8 Eylül 2022:  EYT sorunu önümüzde, çözüyoruz.

22 Eylül 2022: EYT meselesi var. Onu çözmek için aralık ayında Meclis’e intikal ettireceğiz. (…) Biliyorsunuz stajda sağlık sigortası yapılıyor ama emeklilik sigortası yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? Bu EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerekir çünkü. EYT çalışmamız tamamlandığı zaman o dosyamız bittiği zaman bu soru da aydınlanmış olur. Bu sorunun yanıtı da orada vermiş olacağız.

23 Eylül 2023: (EYT) Onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik. O dosyayı tamamladığımız gün bir basın toplantısıyla ya da başka bir şekilde Türk kamuoyuyla paylaşacağız.

27 Eylül 2023: Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanı’mıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz.

5 Ekim 2022: Bu tek tip bir düzenleme. (…) gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. (Staj ve çıraklık dönemi sigortaları) Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.

13 Ekim 2022: EYT durumu var. Onu aralık ayı içinde çözeceğiz. Tüm sorunları çözen kapsamlı bir düzenleme. Çalışma hayatında insanların kafalarındaki sorunları, endişeleri giderecek şeffaf düzenleme. EYT ve asgari ücret bekleyenler memnun olacak.

17 Ekim 2022: Önümüzde tek bir model var. Tek bir formül var daha doğrusu. Onun hesaplarını yapıyoruz. Yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, çalışma günü sayılarını, yıllarını, vesaire işte sosyal güvenlikteki sağlık sigortası primleri bunları gözden geçirip en uygun, en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Yani mesafe aldık ama şimdi açıklamayacağım çünkü ‘niye şimdi açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok.