Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 2016'daki darbe girişimi sırasında, Genelkurmay Başkanlığı önünde helikopterden açılan ateş sonucu, yüzünden yaralanarak gazi olan Konyalı öğretmen Ömer Faruk Çatal, çenesine takılan platini "madalya" gibi taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz'da ihanet çetesinin 40 yıllık planını bozduk Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz'da ihanet çetesinin 40 yıllık planını bozduk

Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaat teknolojisi öğretmeni 41 yaşındaki Çatal, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla, o dönem Ankara'da yaşadığı evinden direniş için sokağa çıktı.
Yürüyerek gittiği Genelkurmay Başkanlığı önünde, darbeci askerleri durdurmaya çalışan vatandaşlara katılan Çatal, helikopterden açılan ateş sonucu çenesinden yaralandı.

VATANSEVER BİR AİLEYE SAHİP OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Parçalanan çene kemiğine takılan platinle yaşayan, 6 ay pipetle beslenen Çatal, vatanını savunmak için sergilediği fedakarlıkla takdir topluyor.

Kardeşi Piyade Uzman Çavuş Hasan Çatal Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit düşen, diğer iki kardeşi ise polis ve asker olan Çatal, vatansever bir aileye sahip olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Kendilerini, söz konusu vatan olduğunda gözünü kırpmadan can verecek bir bilinçle yetiştiren babasına minnettar olduğunu vurgulayan Çatal, çocuklarını da babası gibi aynı bilinçle yetiştirdiğini dile getirdi.

Babasının tüm zorluklara rağmen kardeşlerine de askerlik mesleğini bıraktırmadığını anlatan Çatal, şunları kaydetti:

"Ben gazi olduktan sonra asker olan kardeşlerimden Aziz, sözleşme yenileyeceğinde babamı aradı. Babam, 'Zor günlerden geçiyoruz, bırakamazsın' diyerek bıraktırmadı. Şehit olan kardeşim Hasan, bir operasyonda bacağından yaralanıp gazi olmuştu. Ona da mesleği bıraktırtmadı. Sonra kardeşim şehit oldu. Babamın ağladığını hiç görmedim. Bizden gizli saklı bir yerde ağladıysa bilmiyorum. 15 Temmuz gecesi de aynı şekilde ağlamadı."

15 Temmuz Gazi Öğretmen

"ÖNCE VATAN"

Çenesindeki kalıcı hasardan hiçbir zaman gocunmadığını, vatan için daha fazlasını, canını da vermeye hazır olduğunu vurgulayan Çatal, şöyle konuştu:

"Parçalanan alt çenemde platin var ve çenemi vidalarla tutuyor. Doktor çenemin zamanla kaynayacağını, vücudun uyum sağlayacağını, sinirlerin düzelebildiği kadar düzeleceğini, düzelemeyen bölümdeki dişlerimin hepsinin zamanla döküleceğini söyledi. Diş fırçalarken, yemek kırıntısı kaldığı zaman hissetmiyorum. Çenemin sol tarafını hissetmiyorum. Normal bir insan 8 santimetre ağzını açabilirken ben 4 santimetre açabiliyorum. Yüzüm yamuk da olsa şu an benim için taşıdığım platin, bir nişan, bir madalya gibi oldu."

Öğretmen olarak öğrencilerini vatan, millet, bayrak şuuruyla yetiştirmeye önem verdiğine dikkati çeken Çatal, "Biz derslerde çocuklara vatan, millet, bayrak sevdasını aşılamaya çalışıyoruz. Bize öğretilen şey de buydu zaten. Önce vatan. 15 Temmuz gibi hain bir kalkışmayı düşünenler varsa, akıllarından silmelerini isterim. Bu millet tankların, silahların, helikopterlerin önüne kız, erkek ayırmadan bedenlerini attı. Bu, bayrak işi, vatan işi. Herkes daha da bilinçlendi." ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı