Yapılan seçimler sonucunda Van'ın Saray ilçesinde seçimi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisinden (DEM Parti) belediye başkanı Davut Acar kazanmıştı. CHP İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan ise Acar'ın "mazbatasının iptal edilmesi" için başvuruda bulundu. Bunun üzerine Arslan için "kesin ihraç talebi" istenerek partisinin İl Disiplin Kurulu'na sevki yapıldı.

Konuya ilişkin CHP Van İl Başkanlığından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Saray ilçemizde il başkanlığımızın bilgisi dışında İlçe Seçim Kuruluna bir müracaat gerçekleştiğini üzüntü ile öğrendik." denilerek, devamında şu ifadelere yer verildi:

"İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan, İlçe Seçim Kuruluna verdiği dilekçenin ardından bir de istifa dilekçesi vermiştir. Bunun üzerine harekete geçen il başkanlığımız ilgili müracaatı yapan ilçe başkan vekilinin sadece istifasını yeterli bulmamış kendisini kesin ihraç talebiyle İl Disiplin Kuruluna sevk etmiştir. Halkın iradesinin dışında bir irade olamayacağını, bu vesileyle tekrar tüm siyasi partileri halkın iradesine saygılı olmaya davet ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ve beyan ederiz."

"DEVLET MEMURU VASIFLARINI TAŞIYIP TAŞIMADIĞI  ARAŞTIRILMALI"

Kesin olmayan sonuçlara göre DEM Parti adayı Davut Acar seçimi yüzde 51,16 oy oranıyla ilk sırada tamamlamış, ikinci sırada ise CHP'nin adayı Kemalettin Araci yüzde 28,29 oy oranıyla yer almıştı.

İBB meclisinde AK Parti muhalif kaldı! Grubun teklifleri reddedildi İBB meclisinde AK Parti muhalif kaldı! Grubun teklifleri reddedildi

Saray İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına 2 Nisan'da sunulan dilekçede Arslan, DEM Parti adayı Acar'ın terörle ilgili davalarda yargılanıp yargılanmadığının araştırılması talebinde bulunmuştu. Arslan tarafından sunulan dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde Van ili Saray ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak belediye başkanlık seçimlerine katılmış bulunmaktayız. Söz konusu seçim sonuçlarında rakip parti (DEM Parti) adayı Davut Acar'ın seçilmesi önünde engel teşkil edebilecek terörle ilişkili davalarda yargılanıp yargılanmadığı, yargılanmış ise memnu haklarından mahrum bırakılıp bırakılmadığı, devlet memuru vasıflarını taşıyıp taşımadığı hususlarında araştırmaların yapılarak, bu durum söz konusu ise mazbatasının iptalini bilgilerinize arz ederim."

BAŞVURU REDDEDİLMİŞTİ

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı dilekçeyi değerlendirmeye alarak Acar hakkında "kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü bulunmadığı" sonucuna varmış ve başvuruyu geri çevirmişti.