Günaydın, TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, 2002 yılından bu yana kadınlar aleyhine belirgin bir ayrımcılığın arttığını ve bu durumun kadınların sosyal statüsünde ve topluma katılımında geriye gidişe yol açtığını vurguladı.

İstanbul Sözleşmesi'ne atıfta bulunan Günaydın, Türkiye'nin bu sözleşmeyi ilk uygulayan ülkelerden biri olduğunu ancak 1 Temmuz 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla sözleşmeden çekildiğini hatırlattı.

Günaydın, "2021 yılından bu yana durdurulamayan kadına şiddet ve şüpheli kadın cinayetleri daha da artarak yaşanmaya devam etti. 2021 yılında 280, 2022’de 334, 2023’de 424 kadın öldürüldü” dedi.

Özel ve Dervişoğlu KKTC'de: Yunanistan'ın attığı adım yanlıştır Özel ve Dervişoğlu KKTC'de: Yunanistan'ın attığı adım yanlıştır

Önergesinde, erkek egemen ve cinsiyetçi politikaların sona erdirilmesi, kadın cinayetlerinin ve şiddetin önlenmesi için hukuki kazanımların korunması ve yargı süreçlerinin etkinliğinin artırılması gerektiğini vurgulayan Günaydın, TBMM'de kadına yönelik şiddeti araştırmak üzere bir komisyon kurulmasını talep etti.

Editör: Dilara Adak