Eyüp Sultan Camisi'nde öğlen namazının ardından düzenlenen cenaze törenine, Kısakürek ailesi ve yakınları, Necip Fazıl Kısakürek'in torunu ve Basın Yayın Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi Emrah Kısakürek'in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsrafil Kuralay, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve YAYFED Başkanı Münir Üstün, eski milletvekilleri Hüseyin Kansu, Yaşar Karayel ve Taner Yıldız'ın da arasında bulunduğu siyaset, edebiyat, kültür ve sanat dünyasından pek çok kişi katıldı.

Muğla'da dans eden Musa heykeli Muğla'da dans eden Musa heykeli

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, cenaze namazını kıldırdıktan sonra yaptığı konuşmada, "Biz ebedi bir ahiret alemine inanmış müminleriz. Bu fani, yok olacak alemden ebedi olan aleme azığımızı alarak yola çıkacağız. Bugün yolcumuz merhum üstadımız Necip Fazıl Kısakürek Beyefendi'nin mahdumu Mehmed Kısakürek Beyefendi. Allah yolculuğunu asan, menzilini mübarek, derecesini ali, makamını cennet eylesin." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı

Arpaguş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cenazeye katılanlara selamlarını, merhuma da rahmet dileklerini ilettiğini belirterek, cemaatten Kısakürek için helallik istedi.

Mehmed Kısakürek'in babası Necip Fazıl Kısakürek'in yanına defnedileceğini ifade eden Arpaguş, "Bu dünyadan ne haber getirdi diye sorulacak olursa belki söyleyebileceğimiz tek şey, Üstadın hayatında çok önemli yeri olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin artık bir cami olduğu ve müminlerin orada secde ettiği haberini götürürse hem onun ruhunu muazzez etmiş olur hem de bizlerden hayırlı bir haberle gitmiş olur." diye konuştu.

Kısakürek'in naaşı, kılınan cenaze namazının ardından dualarla omuzlara alındı ve Eyüpsultan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına götürülerek babasının yanına defnedildi.

Mehmed Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları sahibi, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı (NFKKAV) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmed Kısakürek, 1943'te İstanbul Çengelköy'de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayarak Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olan Kısakürek, özel sektörde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra babası Necip Fazıl'ın yanında eser ve Büyük Doğu Dergi kapaklarını tasarladı, eserlere editörlük yaptı.

Mehmed Kısakürek, 1973'te Büyük Doğu Yayınlarını babasının emriyle kurdu ve vefatına kadar yayınevinin başında Necip Fazıl eserlerinin okuyucuyla buluşması için gayret gösterdi. NFKKAV'nın 2015'teki kuruluşundan bu yana mütevelli heyeti başkanı olan Kısakürek'in çok sayıda Necip Fazıl Kısakürek derlemesi bulunuyor.