Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 2023-2024 sezonunun açılışı, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'nun "Muhayyer" başlıklı konseriyle yapıldı.

KONSER YAKLAŞIK 2 SAAT SÜRDÜ

Konserde, Şef Mehmet Güntekin yönetiminde, Atakan Akdaş gazelhan olarak sahne aldı. Muhayyer makamından seçilen eserler, klasik ve neoklasik dönemlerin güzide bestekarlarının imzasını taşıyordu. Akdaş'ın hicaz makamından dört eser sunduğu konserde, Aziz Şükrü Özoğuz kemanıyla, Murat Bağdatlı da uduyla iki saz eseri icra etti. Nuri Halil Poyraz ve Hasan Özçivi'nin besteleri, salondaki müzikseverleri büyüledi.

"Muhayyer" konseri, yaklaşık 2 saat sürdü ve Türk sanat müziği tutkunlarının büyük ilgisini gördü. AKM'de sezon açılış konseri kapsamında bugün de İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu "Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Vuslatının 750. Yılı" adlı Mevlevi mukabelesi sunacak. Mehmet İhsan Özer'in sanat yönetmenliğinde hazırlanan konseri, Nezih Çetin idare edecek.

Göbeklitepe ve Karahantepe'de dikkat çeken yeni heykeller! Göbeklitepe ve Karahantepe'de dikkat çeken yeni heykeller!

Sezon açılış konserlerinin yanında AKM'de yarın "Meragi'den Eserler ve Hicaz Faslı Konser", 14 Eylül'de "Meşk Akşamı Konseri", 15 Eylül'de "Kanun Resitali", 18 Eylül'de de "Anadolu Ateşi" etkinlikleri gerçekleştirilecek.