Depozito Yönetim Sistemi” çalışmalarında sona gelindi. 2025’te devreye alınması planlanan depozito iade sistemiyle 0.1 litre ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları oluşturulacak noktalarda geri dönüşecek. 

Millliyet'ten alınan bilgilere göre, iade sisteminin ilk etapta 5 bin noktada kurulması planlarken, makineler için kurulum noktaları tespitleri de devam ediyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı rapor yayımladı: Akdeniz'in yüzde 87'si kirli Dünya Doğayı Koruma Vakfı rapor yayımladı: Akdeniz'in yüzde 87'si kirli

Belediyeler, Millet Bahçeleri ve üniversitelerden başlamak üzere; zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoran ve kafeteryalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar uygulamaya dahil edilecek. 

Vatandaşa iade ettiği her bir şişe/kutu için 25 kuruş depozito ödenecek. Depozito bedeli, bakanlığa bağlı Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında toplanacak. Kişiler biriken paralarını alışverişlerde kullanılabilecek. 

Editör: Yudum İmal