Koleksiyoncuların ilgisini çeken yanlış basım paralardan biri olan 5 TL 50 bin TL’ye satışa koyulurken 200 TL’deki hataya 55 Bin TL değer biçiliyor.

Koleksiyoncuların büyük ilgisini çeken yanlış basım paralar vatandaşın büyük paralar kazanmasına yardımcı oluyor. 

Cebinizde 5 TL varsa hemen çıkarıp bakıp Anında 50 bin liranız olabilir!

Pek çok platformda satışa sunulan yanlış basım banknotlardan biri olan 5 lira da 50 bin TL’den satışa koyuluyor.

İslam Memiş gram altın için tarih verdi! 'Yapmayan pişman olacak' İslam Memiş gram altın için tarih verdi! 'Yapmayan pişman olacak'

Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde yaşayan Sezgin Yılmaz, para üstü olarak aldığı 5 TL’nin hatalı basıldığını fark etti. 5 TL’nin sağ üst köşesindeki 5 rakamının yarısının olmadığını gören Yılmaz, banknotu Merkez Bankası’na götürerek hatalı basım olduğunu doğrulatti. Koleksiyonerlerin ilgisini çekeceğini düşünen Yılmaz, 5 TL’lik banknotu 50 bin TL’ye satışa çıkardı.

Bilgisayar almak için satıyor

Düzce’de yaşayan ortaokul öğrencisi 13 yaşındaki Yasenur Durmaz ise hatalı basım olduğunu düşündüğü 5 TL’sini sosyal medya hesabından 1000 TL’ye satışa çıkardı. 

Uzaktan eğitim için yeni bir bilgisayar almak istediğini belirten Durmaz, “Ortaokul ikinci sınıf öğrencisiyim. Online derslerimize başladık. Ancak masaüstü bilgisayarım çok yavaş. Dizüstü bilgisayarımın ekranı arızalandı. Bu ikisini değiştirmek istiyorum. Annem ekmek almak için 5 TL verdi. 5 TL’ye baktığımda yanlış basıldığını fark ettim. Daha öncede bunu haberlerde görmüştüm. Ben de 5 lirayı sakladım. Daha sonra sosyal medya hesabım üzerinden 5 TL’lik banknotu 1000 TL’ye satışa koydum. Satabilirsem ikinci el bir laptop alıp derslerime daha iyi çalışmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Cebinizde 5 TL varsa hemen çıkarıp bakıp Anında 50 bin liranız olabilir!

Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan Hüseyin Güzel, koleksiyon değeri taşıdığını düşünerek yanlış basım 200 TL’yi satışa çıkardı.

Hatalı basım 200 TL’ye 55 bin TL değer biçen Güzel, üzerinde iki sıfırı olmayan 200 TL’sinin satılmasını dört gözle bekliyor.

50 TL’lik banknota 80 bin TL!

Trabzon’un Tonya ilçesinde yaşayan Şerafettin Erbil ise bir müşterisinin verdiği  50 TL'nin üzerinde 50 yazması gerekirken 5 yazdığını gördü, banknotu bankaya götürerek sahte olmadığını teyit etti. Ardından internet üzerinden biraz araştırma yapan Erbil, hatalı basım olduğunu ve koleksiyonerlerin ilgisini çektiğini öğrendi. Hatalı basım 50 TL’nin fotoğraflarını çekerek 80 bin TL’ye satmayı hedefleyen Erbil, en yüksek teklif veren koleksiyonere vereceğini söyledi.