Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "31 yıl önce ırkçı Solingen saldırısında hayatını kaybeden Genç ailesini saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Saldırıda aile fertlerini kaybetmesine rağmen itidal çağrılarıyla dünyaya insanlık dersi veren, yakın zaman önce kaybettiğimiz Mevlüde Genç'i de hürmet ve minnetle yad ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada bunun yanı sıra Türkiye'nin ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğine dikkat çekildi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına ödül Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına ödül

31 YIL ÖNCE NELER OLDU?

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te Genç ailesinin Untere Werner Caddesi'ndeki evleri kundaklanmış, düzenlenen saldırıda 28 yaşındaki Gürsün İnce, 12 yaşındaki Gülüstan Öztürk, 19 yaşındaki Hatice, 9 yaşındaki Hülya ve 5 yaşındaki Saime Genç yaşamını yitirmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, mahkeme tarafından verilen hapis cezalarını çekmelerinin ardından tahliye edilmişti. Kimlikleri değiştirilerek gizli tutulan saldırganlar, yaşamlarına Almanya'da devam ediyor.

Editör: Yudum Özel