TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. Ancak uzun zamandır doğum borçlanması bekleyen annelerin kapsama alınmaması mağduriyetlerin devam etmesine neden oldu. 

Sırf anne olmak istedikleri için çalışma ve emeklilik hayatlarında önlerinde engel olmasını istemeyen doğum borçlanması mağduru anneler yaşadıklarının haksızlık olduğunu, yıllarca çalışarak ülkeye hizmet ettiklerini belirterek kazandıkları emeklilik hakkına kavuşmak istiyor.

Uzun zamandır doğum borçlanması bekleyen, aralarında 68 yaşın üzerinde kadınların da bulunduğu doğum borçlanması mağdurları; yaşları, sağlık durumları nedeniyle iş bulamamakta bunun yanında doğum borçlanması da yapamadığından ötürü emekli olamadan ömürlerini maddi sıkıntılar çerçevesinde geçirmekte. 

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor! Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor!

STAJ AYRIMCILIĞI İSTEMİYORLAR

Staj yapan anneler doğum borçlanma hakkından faydalanırken staj yapmayan annelerin doğum borçlanma hakkından faydalanamaması, çocukları nedeniyle işten ayrılan annelerin doğum borçlanmasıdan faydalanırken çocukları nedeniyle çalışma hayatını ertelemiş annelerin doğum borçlanmasından faydalanamamaları borçlanma bekleyen annelerin tepkilerini çekti. 

Doğum borçlanması isteyen anneler, sigorta girişi öncesinde olan doğumları için de borçlanma hakkı isterken doğum borçlanmasında sigorta girişi şartı ve staj şartı isteminin olmamasını, doğum borçlanması hakkının tüm annelere verilmesini talep ediyor. 

BAĞ-KUR TESCİL MAĞDURLARI DA VAR!

Yaşanılan ayrımcılık nedeniyle maddi manevi birçok zorluk çeken anneler arasında doğum borçlanmasının yanı sıra Bağ-Kur tescil mağdurları da bulunmakta. Geriye dönük tescil yapılamaması nedeniyle emeklilik haklarına ulaşamayan anneler, dpğum borçlanmasının sigorta başlangıcı sayılmasını ve tescil mağduriyetinin çözülmesi için yetkililere seslenmeye devam ediyor.