Duruşma, Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirildi. Duruşmaya, tutuklu sanık Sefer Baldan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Ayrıca bir kısım müştekiler ve tarafların avukatları da duruşmaya katıldı.

Maden faciası komisyonunun ilk toplantısı yapıldı: Başkanlığı AK Parti'li isim kazandı Maden faciası komisyonunun ilk toplantısı yapıldı: Başkanlığı AK Parti'li isim kazandı

Sanık Sefer Baldan'a, duruşmada son sözü soruldu. Baldan ise "Ben 30 yıllık şoförüm. İlk defa başıma böyle bir kaza geldi." yanıtında bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 8 yıl 10 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Ayrıca sanığın tutukluluk halinin devamı da kararlaştırıldı.

İDDİANAMEDE NELER YER ALIYOR

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Sefer Baldan'ın 2 Şubat'ta sevk ve idaresindeki İETT otobüsü ile D-100 Kuzey yan yolda ilerlerken direksiyon başında uyuması sonucu kaldırıma çıkıp, Bahçelievler'deki otobüs durağında bekleyenlere çarptığı aktarılmıştı.

Yaşanan kazada otobüsün çarptığı Hikmet Kaya ve Ahmad Rzayev'in hayatını kaybettiği aktarılarak, Fehim Aydın ile otobüsün geldiğini fark edip yan tarafa doğru atlayan İbrahim Ethem Şekerli'nin de yaralandığı belirtilmişti.

Kaza anının otobüs içi kamera görüntülerine ulaşılmıştı. O görüntülerde Baldan'ın uyuduğunun açık ve net şekilde görüldüğüne dikkat çekilen iddianamede, yapılan inceleme neticesinde otobüsün fren sisteminde veya herhangi bir mekanizmasında arıza bulunmadığının tespit edildiği yer almıştı.

Ayrıca iddianamede, İETT otobüsü şoförü Baldan'ın trafikte seyir halindeyken uyuması nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybederek durakta bekleyenlere çarptığı, bu şekilde 2 kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olduğu ifade edilerek, Sanık Baldan'ın bu kapsamda "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebinde bulunulmuştu.

(Kaynak:AA)