Türkiye'de son aylarda ehliyet affı  sık sık gündeme geliyor. Yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin kapsam altında olduğu bilinirken vatandaşlar "bir defaya mahsus" af için taleplerini devlet yetkililerine iletiyor. Trafik kurallarına uymayarak ehliyetini kaptıran vatandaşlar sosyal medyada birlik olup etkinlikler düzenleyerek yetkililere sesleniyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı ehliyetini kaptıran vatandaşlar meclisin açılması ile birlikte ehliyet için af talebinde bulundular. Ehliyetlerini kaybeden vatandaşlar maddi sıkıntıları yaşadıklarını, iş bulamadıklarını belirtiyor. 

Ehliyetlerini kaybeden vatandaşlar mevcut ekonomik şartlarda maddi sıkıntılar yaşadıklarını ve geçinmekte zorlandıklarını, ehliyetleri olmaması nedeniyle de iş bulmakta güçlük çektiklerini belirtiyor. 

ALES sonuçları açıklandı! ALES sonuçları açıklandı!

Aralarında şoförlük yapanların da olduğu ehliyet affı mağdurları mesleklerini icra edemezken geçim sıkıntısıyla baş başa bırakılıyor. Yıllardır şoförlük yapanlar ehliyetleri olmaması nedeniyle yeni bir iş bulmaya çalışırken aileleriyle birlikte geçim sıkıntısı yaşıyor. 

Sosyal medya üzerinden hükümete çağrı yapan ehliyetini kaptıran vatandaşlar cezalarının paraya çevrilmesini ya da bir kereliğine ehliyet affı istediklerini belirttiler. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanının silineceğini ve böylelikle 10 bin sürücünün ehliyetinin geri verileceğini söyledi. Sayıları 1 milyon olan ehliyet affı mağduru vatandaşlar bu karara sosyal medya üzerinden oldukça tepki gösterdi. 

Uzun zamandır ehliyet affının çıkmasını bekleyen vatandaşlar puan affının çıkmasıyla hayal kırıklığına uğradı. Ölümlü kazalara karışmamış sürücüler, 'puan affı değil ehliyet affı' isteyerek sosyal medya hesaplarından yetkililere seslenmeye devam ediyor. 

Hükümetten ehliyet affına dair bir açıklama gelmezken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ehliyet affı bekleyen mağdurlara destek verdi.

Gürer, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadele yer verdi: 

Sürekli bir talep var.Diyorlar ki “#ehliyet affı bekliyoruz aylardır çaresiz kaldık işimizden olduk.Kaza yapmadık.Ölüme sebebiyet vermedik.Bir hata işledik. Af istiyoruz”diyorlar.Bu sorun çözüm bulmalı.Cana zarar vermemiş ve yaralamamış olana #EhliyetAffı

İktidar kanadından ehliyet affına dair bir açıklama gelmezken muhalefetten destek gelmesi ehliyet affı bekleyen milyonlarca vatandaşı memnun etti. 

Ölümlü kazaya karışmayan kişiler sosyal medya hesaplarından yetkililere seslenmeye devam ederek bir defaya mahsus ehliyet affı çıkmasını talep ediyor. Yerel seçimlere az kalmışken hükümetin ehliyet affı konusunda nasıl bir tutum sergileyeceği de merak konusu oldu.