Türkiye'de son aylarda ehliyet affı sık sık gündeme geliyor. Yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin kapsam altında olduğu bilinirken vatandaşlar "bir defaya mahsus" af için taleplerini devlet yetkililerine iletiyor.

Doğum borçlanması ve kadınların hayatına etkisi! Doğum borçlanması ve kadınların hayatına etkisi!

Trafik kurallarına uymayarak ehliyetini kaptıran, ölümlü kazalara karışmayan vatandaşlar sosyal medyada birlik olup etkinlikler düzenleyerek yetkililere sesleniyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı ehliyetini kaptıran vatandaşlar Meclis'in açılması ile birlikte ehliyet affının gelmesini istiyor. Ehliyetlerini kaybeden vatandaşlar mevcut ekonomik şartlarda maddi sıkıntılar yaşadıklarını ve geçinmekte zorlandıklarını, ehliyetleri olmaması nedeniyle de iş bulmakta güçlük çektiklerini belirtiyor. 

Aralarında şoförlük yapanların da olduğu ehliyet affı mağdurları mesleklerini icra edemezken geçim sıkıntısıyla baş başa bırakılıyor. Yıllardır şoförlük yapanlar ehliyetleri olmaması nedeniyle yeni bir bulmaya çalışırken aileleriyle birlikte geçim sıkıntısı yaşıyor. 

Sosyal medya üzerinden hükümete çağrı yapan ehliyet affı mağdurları cezalarının paraya çevrilmesini ya da bir kereliğine ehliyet affı istediklerini belirttiler. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanının silineceğini ve böylelikle 10 bin sürücünün ehliyetinin geri verileceğini söyledi. Sayıları 1 milyon olan ehliyet affı mağduru vatandaşlar bu karara sosyal medya üzerinden oldukça tepki gösterdi.

Uzun zamandır ehliyet affının çıkmasını bekleyen vatandaşlar puan affının çıkmasıyla hayal kırıklığına uğradı. Ölümlü kazalara karışmamış sürücüler, 'puan affı değil ehliyet affı' sloganıyla sosyal medya hesaplarından yetkililere seslenmeye devam ediyor.