Ehliyet affı TBMM Genel Kurulu'nda!

Trafikte ehliyetlerine el konulan milyonlarca vatandaş bir kez daha ehliyet affı için çağıda bulundu. Ehliyet affı mağduriyeti devam ediyor. Ehliyetlerini çeşitli sebeplerden dolayı kaptıran vatandaşlar 2024 yılı için ehliyet affı çağrısında bulundu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mustaf Sarıgül geçtiğimiz haftalarda vermiş olduğu kanun teklifi ile milyonların umudu oldu. Peki 2024'te ehliyet affı gelecek mi, torba yasada yer aldı mı? Ehliyet affı TBMM'nin onayına sunuldu. Gözler artık Meclis'ten gelecek kararda!

2023 Ehliyet affı son dakika çıktı mı? Meclis'e geldi mi? İşte son durum -  Gecce Magazin Haberleri

CHPLİ MİLLETVEKİL'DEN MECLİS'E KANUN TEKLİFİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu açıklamada, ölümlü ve yaralamalı kazalara sebebiyet vermeyen, madde kullanmayan şoförler için bir defaya mahsus ehliyet affı konusunun altını çizdi.

Mustafa Sarıgül CHP'den istifa etti

Meclis onayına sunduğu teklife destek gecikmezken trafikte seyir halinde çeşitli hatalardan dolayı ehliyetini kaptıran, ölümlü ve yaralamalı kazalara sebebiyet vermemiş ve geçim kaynağı şoförlük olan sürücülerin, yasanın çıkması ile işe girme imkanlarının tekrardan olacağını vurguladı.

TDP Genel Başkanı Sarıgül, basın toplantısı düzenledi: - Ankara Haberleri

Sarıgül yapmış olduğu açıklamada,"Şoförlerimiz ehliyetlerine kavuşmak için uzun yıllardır bekliyorlar. TBMM'nin bu noktada bir düzenleme yapması şart. Ehliyet mağduru vatandaşlarımız ekonomik anlamda sıkıntı çekiyor. Ehliyet affı kanun teklifimin yasalaşması şoför esnafımızı mutlu edecektir." dedi.

Mustafa Sarıgül 'yeni bir yol' için DSP'den ayrıldığını duyurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, ehliyetlerini trafikte çeşitli sebeplerden dolayı kaptıran milyonlarca şoför için bir defaya mahsus ehliyet affı çağrısında bulunan Ertuğrul, Olası kast veya bilinçli taksir ile ölümlü ya da yaralamalı kazaya sebebiyet vermeyenlerin ve süreklilik arz eden madde bağımlılığı olanlar hariç bir defalığa mahsus ehliyet affı ihtiyaç durumundadır. Sürücü belgesi geçici olarak elinden alınanlar sosyal ekonomik ailevi sebepler yaşamakta bu nedenle 1 milyon insan ülkemizde mağduriyet çekmektedir. Ehliyet demek iş demektir, aş demektir!'' şeklinde yapmış olduğu açıklama ile destek verdi.

Olası kast veya bilinçli taksir ile ölümlü ya da yaralamalı kazaya sebebiyet vermeyenlerin ve süreklilik arz eden madde bağımlılığı olanlar hariç bir defalığa mahsus ehliyet affı ihtiyaç durumundadır. Sürücü belgesi geçici olarak elinden alınanlar sosyal ekonomik ailevi sebepler…

Bursa kıyılarında deniz suyu renk değiştirdi Bursa kıyılarında deniz suyu renk değiştirdi
— Eylem Ertuğ Ertuğrul (@vekilimizeylem) January 2, 2024


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NELERDİR?

Trafik polisleri alkollü araç kullanan vatandaşlara göz açtırmazken, 2023 yılında yeni alınan kararlarla ağır yaptırımlar uygulanmaktadır.

Alkollüyken trafikte seyir halinde olmanın cezası 2023 yılı itibariyle 4.064 TL olarak reize edilmiştir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda mevcut ücret üzerinden %25 indirim uygulanmaktadır. %25 indirimli ceza ücreti ise 3.048 TL olmaktadır. Uygulanan cezalar sadece bununla sınırlı kalmazken, sürücülerin araçları trafikten men edilmekte, sürücülerin sürücü belgelerine ise 6 ay süreliğine el konulmaktadır. İkinci ve üçüncü yakalanmalarda cezalarda artış uygulanmaktadır. Alkollü kaza yapmanın cezası göz önünde bulundurulduğunda alkollü olarak trafiğe çıkılmaması için yetkililer tarafından uyarılar yapılmaktadır.

EHLİYET AFFI TBMM GENEL KURULU'NDA!

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul milyonlarca şoförü yakından ilgilendiren ehliyet affı konusunu  TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi. Vatandaşların ehliyet affı taleplerini duyuran Ertuğrul, TBMM Genel Kurulu'nda bugün ehliyet affını gündeme getirerek vatandaşlarımızın Ehliyet Affı taleplerini duyurdum. EhliyetAffı ekmeğini buradan kazanan vatandaşlarımız için bir ihtiyaçtır! Ehliyet demek iş demek, aş demektir!'' şeklinde açıklama yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda bugün #EhliyetAffı nı gündeme getirerek vatandaşlarımızın Ehliyet Affı taleplerini duyurdum.

EhliyetAffı ekmeğini buradan kazanan vatandaşlarımız için bir ihtiyaçtır!

Ehliyet demek iş demek, aş demektir!#EhliyetAffıTBMM pic.twitter.com/5JPjJnqrVD

— Eylem Ertuğ Ertuğrul (@vekilimizeylem) January 17, 2024

VATANDAŞLAR EHLİYET AFFI ÇAĞRISINI YİNELEDİ!

Ehliyetlerine el konulup trafikten men edilen vatandaşlar konuya çözüm bekliyor. milyonlarca vatandaşın trafikte kurallara takılmasının ardından bu konu çığ gibi büyüyor. Sosyal medya platformlarından başlattıkları çalışmayla dertlerini paylaşan vatandaşlar bu durumun artık katlanılamaz hale geldiğini ve pişman olduklarını beliten yazıları her gün paylaşarak devlet büyüklerine seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Birçok konuya af getirilmesinin ardından sıra kendilerine geldiğini düşünen mağdurlar kimseye zarar vermediklerini  ülkede birçok konuya af çıkmasının ardından (mahkum,imar ,vergi vs gibi çok af çıktı) seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Milyonlarca şoför  kimseye zarar vermediklerini kazaya karismadıklarının altını çizerek 1 milyondan fazla şoföre ehliyet affı getirilmesini yetkililerden istiyor. 2024 torba yasasında ise ehliyet affı yer almadı.