Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X, kendisini doğrudan TikTok ve Instagram Reels’in karşısında konumlandıracak. Kullanıcılara, ilgi alanlarına göre uyarlanmış hem kısa hem de uzun videoların yer aldığı bir akış sunulacak.

X, kullanıcıların paylaştığı ve oluşturduğu video içeriklerini tek bir sekme altında toplayarak öne çıkarmayı amaçlıyor. Bu özelliğin beta sürümünün, yaz sonunda belirli bir kullanıcı grubuna sunulması bekleniyor.

Bu girişim, Musk’ın Ekim 2022’de platformu satın almasından bu yana gerçekleşen vizyonunun bir parçası olmasıyla birlikte, bir zamanlar Twitter’a entegre edilen kısa biçimli video uygulaması olan Vine konseptinin yeniden canlandırılması anlamına geliyor.

TİKTOK'A RAKİP OLABİLİR

Nisan ayında Musk, 186 milyon takipçisine Vine’ın geri getirilip getirilmemesi konusunda bir anket yaptı ve katılımcıların neredeyse yüzde 70’i olumlu oy verdi. Zirve döneminde Vine, 200 milyon kullanıcıya sahipti ve Ice Bucket Challenge gibi viral trendlerle tanınıyordu. Popülerliğine rağmen Twitter, Vine’dan etkili bir şekilde para kazanamadı ve bu da 2017’de kapanmasına yol açtı.

TikTok’un yasaklanma ihtimali, milyonlarca Amerikalıyı video paylaşımı için alternatif platformlar aramaya itebilir ve bu da X’i çekici bir seçenek haline getirebilecek gibi görünüyor.

Apple, yeni yapay zeka hamlelerini duyurdu: Hangi cihazlarda çalışacak? Apple, yeni yapay zeka hamlelerini duyurdu: Hangi cihazlarda çalışacak?

Yeni özellik, aynı zamanda Twitter’ın 2021’de Periscope’u kapatmasından bu yana mevcut olmayan bir hizmeti yeniden canlandıran bir canlı yayın özelliğini de kapsayacak.

Editör: Dilara Adak