SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacaklar. Ancak kök maaşı düşük olan bazı emekliler için bu zam bile halen ödenen 10 bin liranın altında kalacak.

Yapılan hesaplamalara göre, 1 milyon 780 bin emeklinin kök maaşı, yüzde 24,73'lük zamma rağmen hâlâ 10 bin TL'nin altında kalacak. Yaklaşık 1,8 milyon emekli, eğer ilave bir düzenleme yapılmazsa yılbaşından bu yana aldığı maaş miktarında değişiklik olmayacak.

TEM Otoyolunda araç yangını TEM Otoyolunda araç yangını

Bu durumlar göz önünde bulundurulurken, AK Parti kurmaylarının en düşük emekli maaşı olarak uygulanan rakamda bir düzenleme yapma hazırlığında olduğu belirtiliyor. Ancak henüz kesin bir rakam ortaya çıkmış değil.

12 BİN LİRA OLABİLİR

NTV'de yer alan habere göre, AK Parti yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu hazırlık çalışmasını paylaşacak. Bu düzenleme için Meclis'te yürütülen yasa çalışması devam etmekte olup, net bir rakamın belirlenmesi bekleniyor. Kulislerde konuşulanlara göre, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması düşünülüyor. Bu rakamın Meclis'teki çalışmalar sırasında netleşmesi bekleniyor.

Kaynak: NTV